Ministerstvo zdravotníctva pracuje na štandardoch v oblasti prevencie aj liečby

check
Foto: Pixabay.com

Ministerstvo zdravotníctva pracuje na štandardoch v oblasti prevencie aj liečby a ich zavedení do praxe. Tieto postupy majú zadefinovať jasné postupy pre zdravotníckych pracovníkov v rôznych oblastiach.

Predstavitelia rezortu o tom informovali na 1. výročnej konferencii, kde odborníci z multidisciplinárnych tímov verejných zdravotníkov, lekárov, sestier, vedcov, pedagógov či sociálnych pracovníkov predstavili návrhy tém a medzirezortné strategické plány pre postupy pre výkon prevencie.

Cieľom ministerstva zdravotníctva je zosúladenie liečebno-diagnostických postupov, a tým zlepšenie zdravotnej starostlivosti. Pre zdravotníkov sú štandardy presným návodom, ako majú postupovať v diagnostike a liečbe. Tým môžu výrazne zvýšiť kvalitu zdravotnej starostlivosti v prospech pacienta, ako aj bezpečnosť pacienta,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Zaviedli zatiaľ 31, chystajú sa stovky ďalších

Ako uviedol štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Stanislav Špánik, jednotný systém manažmentu starostlivosti o pacienta, od diagnostiky po následnú liečbu, dlhodobo funguje napríklad v škandinávskych krajinách, v Austrálii, Veľkej Británii, Švajčiarsku či Rakúsku. Aktuálne ho zavádzajú aj v Česku a Maďarsku.

Rezort pracuje na štandardných diagnostických a terapeutických postupoch (ŠDTP) pre jednotlivé lekárske, nelekárske odbory, ako aj interdisciplinárne oblasti od septembra 2017.

Aktuálne je vo finálnej fáze prípravy viac ako 280 štandardov. V procese schvaľovania komisiou ministerstva zdravotníctva pre ŠDTP je v súčasnosti 54 štandardov. Do praxe sa ich doteraz zaviedlo 31.

Pri tvorbe štandardov náš odborný tím úzko spolupracuje s odbornými garantmi iných krajín a metodológmi napríklad z Kanady, Austrálie, Holandska, Švédska, Nemecka, Estónska či Nového Zélandu,“ informoval garant národného projektu ŠDTP Jozef Šuvada.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáJozef ŠuvadaStanislav Špánik
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR