Ministerstvo zdravotníctva pripravuje zmeny v ambulanciách, vzniknúť by mali nové v najkritickejších regiónoch

Všeobecný lekár, ambulancia
Vzniknúť by mali nové ambulancie, rezort chce podporovať ich otváranie v najkritickejších regiónoch. Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

Ministerstvo zdravotníctva SR pripravuje reformu ambulancií. Vzniknúť by mali nové ambulancie, rezort chce podporovať ich otváranie v najkritickejších regiónoch. Cieľom reformy primárnej ambulantnej sféry je tiež nové nastavenie siete všeobecných lekárov.

Zlepšiť by sa mala dostupnosť kvalitnej zdravotnej starostlivosti a medici by mali byť motivovaní po štúdiu ostať pracovať na Slovensku. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová v tlačovej správe pripomenula, že na Slovensku máme oproti ostatným krajinám nízky počet všeobecných lekárov. Časť z nich pritom čoskoro dovŕši dôchodkový vek alebo už v dôchodkovom veku sú.

Pripravovaná reforma má podľa štátnej tajomníčky Jany Ježíkovej pritiahnuť do ambulantnej sféry nových lekárov, aby v budúcnosti po odchode časti lekárov do dôchodku nebolo obmedzené poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Vedenie ministerstva v týchto dňoch o vízii diskutuje so všetkými kľúčovými partnermi v zdravotníctve – s ambulantnými lekármi a odbornými spoločnosťami, zástupcami samosprávnych krajov či zdravotnými poisťovňami. Následne bude dokument predstavený aj širokej verejnosti,“ dodala Eliášová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Ježíková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR