Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
očkovanie
Foto: ilustračné, Getty images
21. 08. 2019 13:35 ZdravotníctvoSlovensko od vZdravotnictve.skSITA

Ministri súhlasili, aby do škôlky prijali len zaočkované deti

Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Novela podľa dôvodovej správy stanovuje povinnosť zabezpečiť, aby do predškolského zariadenia bolo prijaté len dieťa, ktoré sa podrobilo povinnému pravidelnému očkovaniu zodpovedajúcemu veku dieťaťa podľa očkovacieho kalendára.

Výnimku majú mať deti, ktoré budú mať potvrdenie od ošetrujúceho lekára, že sú proti nákaze imúnne, alebo nemôžu byť očkované pre trvalú kontraindikáciu.

Zákon tiež ruší doterajšie pokuty za odmietnutie očkovania.

Návrh novely zákona taktiež zakazuje prevádzkovateľom solárií poskytovať svoje služby deťom a mladistvým do 18 rokov.

Kabinet odsúhlasil aj zmenu v cenotvorbe liekov

Vláda odobrila aj návrh novely zákona, ktorý by mal zamedziť špekuláciám pri cenotvorbe liekov. Ako minulý týždeň informovalo ministerstvo zdravotníctva v tlačovej správe, pripravilo novelu zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ktorá má priniesť jasné pravidlá.

Ceny liekov na Slovensku sa určujú ako priemer troch najlacnejších spomedzi európskych krajín. Niektoré farmaceutické spoločnosti však chceli zachovať vyššiu ceny lieku. V súlade s vtedajšou platnou legislatívou preto dodávali jedinečné veľkosti balení liekov. Nebolo teda možné k nim dohľadať ceny v zahraničí a určiť priemer troch najlacnejších v EÚ.

Novela má túto možnosť odstrániť.

Ak naši pacienti spotrebovávajú také veľkosti balení liekov, aké nikde inde, cena týchto balení bude prepočítaná úmerne z cien iných balení toho istého lieku,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Ako dodala, chcú tak dosiahnuť úsporu vo výdavkoch za lieky. Bude to však spôsobom, ktorý neprináša zásadnejší zásah do terajšieho princípu cenotvorby.

K téme

Chrípka môže byť aj smrteľná, najlepšou prevenciou podľa epidemiologičky je očkovanie Zákaz prijímať nezaočkované deti do škôlok je bližšie k prijatiu

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Predvolebné prieskumy sa podľa Danka kupujú. Slosiarik to odmieta, ale Baránek tvrdí niečo iné Foto: Pri vážnej nehode na D1 zahynul zamestnanec NDS, auto narazilo do vozíka diaľničnej patroly Konflikt záujmov? Kiskov človek dosadil za hlavného architekta muža, ktorý vlastní architektonickú firmu PSG v šlágri nedalo šancu Realu, Atlético remizovalo s Juventusom a Bayern zdolal Crvenu Zvezdu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X