Mladším ako 18 rokov zakážu vstup do solárií

Solarium
Foto: GettyImages
Ministerstvo zdravotníctva tak chce chrániť deti a mladistvých pred rakovinou kože.

Osoby mladšie ako 18 rokov budú mať zo zákona zákaz návštev komerčných solárií za účelom opaľovania sa umelým zdrojom ultrafialového žiarenia (UV).

Ministerstvo zdravotníctva totiž chce posilniť prevenciu v oblasti ochrany zdravia mladistvých a zabrániť zvyšovaniu rizika vzniku rakoviny kože. Ako uviedlo v tlačovej správe, túto legislatívnu úpravu plánuje spolu s Úradom verejného zdravotníctva SR. Zmeny by sa do praxe mali dostať od začiatku budúceho roka.

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská považuje zmeny v poskytovaní služieb komerčných solárií za opodstatnené. Pripomína, že zákaz vstupu pre osoby mladšie ako 18 rokov je aktuálne platný napríklad v krajinách ako Rakúsko, Nemecko, Belgicko, Taliansko, Švédsko, Nórsko, Kanada či vo vybraných štátoch USA.

solárium
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ultrafialové žiarenie je na základe aktuálnych vedeckých poznatkov klasifikované Medzinárodnou agentúrou pre výskum rakoviny (IARC) ako dokázaný karcinogén. Osoby mladšie ako 18 rokov zaraďujeme medzi rizikovú skupinu. Pokožka mladistvých je tenšia, a preto omnoho citlivejšia na účinky UV žiarenia,” vysvetlila ministerka.

Výskumy dermatológov podľa nej preukázali, že osoby, ktoré veľmi často používajú soláriá, majú 2,5- až 3-krát väčšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny tohto typu.

Zákaz platí, no technická norma na to nestačí

Obmedzenie osobám mladším ako 18 rokov navštevovať soláriá žiarenia podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa doteraz vyplývalo iba z európskej technickej normy pre soláriá.

Prax nám však ukázala, že opatrenie je nedostatočné. Niektorí prevádzkovatelia napriek tomu umožňujú mladistvým opaľovať sa v solárnych zariadeniach. Spomínaná norma nie je záväzná, s čím je spojená aj sťažená situácia pri vymáhaní porušenia zákazu od prevádzkovateľov,“ konštatoval Mikas.

Návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorý sa zmenami v poskytovaní služieb komerčných solárií zaoberá, bude v blízkom čase predmetom rokovania vlády SR. Zmeny by mali byť účinné od januára budúceho roka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáJán Mikas