Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solarium
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: GettyImages
5. 06. 2019 12:24 ZdravotníctvoSlovensko od vZdravotnictve.skSITA

Mladším ako 18 rokov zakážu vstup do solárií

Ministerstvo zdravotníctva tak chce chrániť deti a mladistvých pred rakovinou kože.

Osoby mladšie ako 18 rokov budú mať zo zákona zákaz návštev komerčných solárií za účelom opaľovania sa umelým zdrojom ultrafialového žiarenia (UV).

Ministerstvo zdravotníctva totiž chce posilniť prevenciu v oblasti ochrany zdravia mladistvých a zabrániť zvyšovaniu rizika vzniku rakoviny kože. Ako uviedlo v tlačovej správe, túto legislatívnu úpravu plánuje spolu s Úradom verejného zdravotníctva SR. Zmeny by sa do praxe mali dostať od začiatku budúceho roka.

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská považuje zmeny v poskytovaní služieb komerčných solárií za opodstatnené. Pripomína, že zákaz vstupu pre osoby mladšie ako 18 rokov je aktuálne platný napríklad v krajinách ako Rakúsko, Nemecko, Belgicko, Taliansko, Švédsko, Nórsko, Kanada či vo vybraných štátoch USA.

solárium
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ultrafialové žiarenie je na základe aktuálnych vedeckých poznatkov klasifikované Medzinárodnou agentúrou pre výskum rakoviny (IARC) ako dokázaný karcinogén. Osoby mladšie ako 18 rokov zaraďujeme medzi rizikovú skupinu. Pokožka mladistvých je tenšia, a preto omnoho citlivejšia na účinky UV žiarenia,” vysvetlila ministerka.

Výskumy dermatológov podľa nej preukázali, že osoby, ktoré veľmi často používajú soláriá, majú 2,5- až 3-krát väčšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny tohto typu.

Zákaz platí, no technická norma na to nestačí

Obmedzenie osobám mladším ako 18 rokov navštevovať soláriá žiarenia podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa doteraz vyplývalo iba z európskej technickej normy pre soláriá.

Prax nám však ukázala, že opatrenie je nedostatočné. Niektorí prevádzkovatelia napriek tomu umožňujú mladistvým opaľovať sa v solárnych zariadeniach. Spomínaná norma nie je záväzná, s čím je spojená aj sťažená situácia pri vymáhaní porušenia zákazu od prevádzkovateľov,“ konštatoval Mikas.

Návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorý sa zmenami v poskytovaní služieb komerčných solárií zaoberá, bude v blízkom čase predmetom rokovania vlády SR. Zmeny by mali byť účinné od januára budúceho roka.

Odporúčané články

Spoločnosť Pfizer kupuje firmu Array BioPharma, špecializuje sa na liečbu rakovinových ochorení Na Slovensku nie je celoplošný program prevencie ústneho zdravia

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France? Video: Zemetrasenie poškodilo hinduistický chrám na Bali, evakuovali hotely aj nemocnicu Von der Leyen by umožnila ďalší odklad brexitu, ale Boris Johnson oddialenie odmieta Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X