Modernizácia nemocníc na Slovensku a kvalita služieb bude pod drobnohľadom kontrolórov z Bieloruska

kontrola, kontrolér
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 21. júna (WebNoviny.sk) – Kontrolóri zo Slovenska a Bieloruska sa v nasledujúcich rokoch zamerajú na kvalitu zdravotníctva a fungovanie zdravotníckych zariadení. Budú realizovať spoločné kontroly.

Ako uviedol Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR v tlačovej správe, dohodli sa na tom predsedovia národných kontrolných inštitúcií Karol Mitrík a Leonid Anfimov na štvrtkovom spoločnom rokovaní v Minsku.

Budú pod drobnohľadom kontrolórov

Fungovanie zdravotníckych zariadení, modernizácia nemocníc, ale aj kvalita služieb poskytovaných pacientom majú byť podľa NKÚ v nadchádzajúcich rokoch pod drobnohľadom kontrolórov.

Spoločné kontroly vychádzajúce z medzinárodných štandardov chcú robiť bieloruskí a slovenskí kontrolóri, pričom podľa predsedu NKÚ SR Karola Mitríka môže byť oblasť zdravotníctva tiež zaujímavým priestorom aktívnej spolupráce pre kontrolórov z celej vyšehradskej skupiny.

Vzájomné porovnávanie sa, hľadanie nedostatkov v nastavení systému, ale aj poukazovanie na príklady dobrej praxe môžu prispieť k lepšiemu, efektívnejšiemu fungovaniu kľúčového segmentu verejných politík, k zdravšiemu riadeniu zdravotníctva,“ dodal šéf slovenských kontrolórov.

Absentujú požiadavky na kvalitu

Nový rozmer spolupráce medzi slovenskou a bieloruskou národnou kontrolnou autoritou vychádza z minuloročnej paralelnej kontroly, ktorá bola zameraná na využívanie a nastavenie procesov elektronického kontraktačného systému (EKS).

Obe kontrolné inštitúcie na základe záverov spoločnej akcie upozornili parlament a vládu na nedostatky. Tie súvisia okrem iného s tým, že verejné obstarávanie realizované cez EKS ponúka len najnižšiu cenu, pričom požiadavky na kvalitu, účelnosť využitia verejných zdrojov v danom systéme absentujú.

Spoločne identifikovaným rizikom je podľa úradu i otázka súvisiaca s nastavením pravidiel, ktoré generujú len jedného súťažiaceho. Podľa slovenských kontrolórov je tiež dôležité, aby prevádzka systému elektronickej kontraktácie bola v pôsobnosti Úradu pre verejne obstarávanie, ktorý je národnou autoritou, garantom odbornosti a transparentnosti v tomto procese.

Rozvoj informačných systémov

Bieloruský a slovenský kontrolný úrad spolupracujú aj v oblasti rozvoja informačných systémov, ktoré otvárajú kontrolórsku agendu širšej verejnosti.

Vďaka finančnej pomoci zo slovenského rezortu zahraničných veci prebiehajú bilaterálne pracovné rokovania, ktorých cieľom je priblížiť Bielorusom kontrolórsky informačný systém, ktorý používa NKÚ a realizoval ho z prostriedkov Európskej únie.

Používanie moderných technológii podľa NKÚ zvyšuje pridanú hodnotu kontrolnej inštitúcie a vytvára priestor pre bezbariérové zdieľanie kontrolných zistení, výmenu dát, prostredníctvom ktorých je možné efektívne hodnotiť realizáciu kľúčových verejných politík či plnenie medzinárodných záväzkov zo strany národných vlád.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol MitríkLeonid Anfimov
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úrad