Mohol byť koronavírus v Európe už pred rokom? V odpadových vodách natrafili na zarážajúci nález

Koronavírus v Taliansku
Ilustračná fotografia. Foto: SITA (Claudio Furlan/LaPresse via AP)

Vedci ešte stále nevedia s určitosťou zodpovedať, ako dlho už nový koronavírus koluje v populácii. Pomôcť by im v tom mohli staršie vzorky odpadových vôd.

Podľa odhadov sa vírus SARS-CoV-2 rozšíril do celého sveta z ohniska v čínskom Wu-chane koncom roka 2019. Nový nález španielskych výskumníkov však túto hypotézu spochybňuje.

Jedna zo starých vzoriek bola pozitívna

Experti z Barcelonskej univerzity našli stopy nového koronavírusu aj v staršej vzorke odpadových vôd z 12. marca 2019. Teda zhruba rok predtým, ako vo svete prepukla pandémia Covid-19. O svojom náleze informovali v prvotnej nerecenzovanej štúdii na serveri medRxiv.org.

Podľa Sciencealert.com je s týmto zistením potrebné narábať opatrne a podrobiť ho kritickému preskúmaniu.

Výskumníci pracujú aj s teóriou, že vzorka mohla byť kontaminovaná v laboratóriu alebo došlo k chybnej diagnostike pomocou PCR testu. Preto poputuje na preskúmanie do ďalších nezávislých laboratórií.

Experti si nález nevedia vysvetliť, pretože všetky ostatné vzorky od januára 2018 do decembra 2019 boli negatívne – až na jedinú.

Vírus bol v Barcelone oveľa skôr

Prvý oficiálny prípad v Barcelone bol potvrdený 25. februára 2020. Z analýzy odpadových vôd však vyplynulo, že vírus v hlavnom meste Španielska koloval už niekoľko týždňov predtým, od 15. januára 2020.

Na skoršiu prítomnosť koronavírusu v Európe poukazuje aj nález zo severného Talianska. Podľa ďalšej štúdie zverejnenej na serveri medRxiv bol SARS-CoV-2 v Miláne a Turíne už 18. decembra, čiže približne dva mesiace pred prvým autochtónnym prípadom Covid-19 v Taliansku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom