Moskva vypočuje príkaz Putina, ako prvá začne s vakcináciou obyvateľov proti koronavírusu

Rusko, vakcina
Foto: ilustračné, SITA/AP

Rusko v sobotu začína s vakcináciou proti ochoreniu COVID-19. Ako prví ju budú mať k dispozícii obyvatelia Moskvy, ktorí patria k rizikovým skupinám. Oznámil to vo štvrtok moskovský starosta Sergej Sobjanin.

Vakcína bude dostupná v 70 zdravotníckych zariadeniach pre ľudí vo veku 18 až 60 rokov, ktorí pracujú v školstve, zdravotníctve alebo verejnej správe a netrpia chronickými ochoreniami. Rovnako o ňu môžu požiadať tehotné a dojčiace ženy.

Putin prikázal „rozsiahlu“ vakcináciu

Ruský prezident Vladimir Putin skôr počas dňa prikázal „rozsiahlu“ vakcináciu proti ochoreniu COVID-19 so začiatkom v závere budúceho týždňa.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Jeho krok prišiel len niekoľko hodín po tom, ako Veľká Británia ako prvá západná krajina schválila použitie vakcíny proti koronavírusu, ktorú vyvinuli americký výrobca liekov Pfizer a nemecká farmaceutická firma BioNTech.

Putin uviedol, že viac ako dva milióny dávok vakcíny Sputnik V „vyrobili alebo vyrobia v najbližších dňoch„. „To nám dáva príležitosť začať, ak nie masovú, tak rozsiahlu vakcináciu, a samozrejme, ako sme sa dohodli, predovšetkým dvoch rizikových skupín – lekárov a učiteľov,“ vyhlásil ruský prezident. Očkovanie bude dobrovoľné a bezplatné.

Testovanie stále pokračuje

Rusko propaguje svoju vakcínu Sputnik V ako „prvú registrovanú vakcínu proti COVID-19“ na svete po tom, ako jej vláda dala regulačný súhlas začiatkom augusta.

Viac o téme: Koronavírus

Avšak schválenie tejto vakcíny vyvolalo značnú kritiku zo strany expertov, pretože v tom čase bola vyskúšaná len na vzorke niekoľkých desiatok ľudí.

Štúdiu na vzorke 40-tisíc dobrovoľníkov ohlásili dva týždne po tom, ako vakcínu vláda schválila. Testovanie stále pokračuje. Minulý mesiac tím, ktorý vakcínu vyvíja, uviedol, že podľa predbežnej analýzy údajov z testovania je účinnosť vakcíny na úrovni 91,4 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej SobjaninVladimir Putin