Môže sa nakaziť pes alebo mačka? Najčastejšie otázky majiteľov zvierat o COVID-19

Ilustračná fotografia. Foto: Gettyimages.com

Podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR by majitelia domácich miláčikov v karanténe nemali chodiť so psom na prechádzky.

Podobne ako majiteľ, ani domáce zviera by sa nemalo dostať do kontaktu s inými ľuďmi či zvieratami. Koronavírus sa totiž môže mechanicky preniesť z povrchu tela alebo sliznice človeka na zvieratá.

Môžu sa novým koronavírusom nakaziť domáce zvieratá?

Dôkazy na prenos COVID-19 z človeka na zvieratá zatiaľ chýbajú. Aj keď sa v Hongkongu objavil prípad prenosu koronavírusu z človeka na psa, zviera nemalo žiadne klinické príznaky ochorenia.

Koronavirózy však trápia aj domácich miláčikov, vyplýva z odpovedí Komory veterinárnych lekárov SR. Patria do skupiny tzv. alfa-koronavírusov a u psov spôsobujú miernu hnačku, u mačiek infekčný zápal pobrušnice. Na človeka nie sú prenosné.

Vzťahujú sa preventívne opatrenia aj na zvieratá?

Na kontakt so zvieratami či manipuláciu s ich krmivom sa vzťahujú štandardné hygienické opatrenia, resp. dôkladné umývanie rúk. Bozkávaniu, olizovaniu či zdieľaniu potravín by ste sa mali vyhnúť.

Čo ak sa nakazí majiteľ a musí byť v karanténe?

Veterinári odporúčajú pripraviť zásoby jedla minimálne na dva týždne aj pre svojho domáceho miláčika. Týka sa to aj liekov a iných chovateľských potrieb. O pomoc s venčením psa môžete požiadať niekoho, komu dôverujete.

Hoci neexistujú dôkazy o prenose nákazy z človeka na zviera, v prípade potvrdenej infekcie koronavírusom sa snažte s domácim miláčikom obmedziť úzky kontakt. Namieste je aj zvýšená hygiena a nosenie rúšok.

Čo keď bolo zviera v kontakte s nakazenou osobou?

V prípade kontaktu zvieraťa s infikovanou osobou by ste mali upovedomiť regionálnu veterinárnu správu. Jej úradný veterinárny lekár určí ďalší postup a odporučí navštíviť veterinára, ktorého by ste mali pred návštevou telefonicky informovať, že domáce zviera bolo v kontakte s nakazenou osobou. Veterinári však zatiaľ nemajú k dispozícii testovaciu sadu na koronavírus.

Môžem počas pandémie navštíviť veterinára?

Veterinári v čase pandémie koronavírusu odporúčajú odložiť preventívne kontroly a úkony, napríklad plánovanú vakcináciu alebo odčervenie na neskôr. Ak ide o akútnu návštevu, mali by ste sa vopred telefonicky objednať. Dôvodom sú preventívne opatrenia a dezinfekcia čakární.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Komora veterinárnych lekárov SRŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR