Môže súvisieť fajčenie e-cigariet s koronavírusom? Výskumníci prišli na prekvapivé zistenie

Vaping, elektronická cigareta, fajčenie, e cigareta
Dospelí aj deti, ktorí holdujú vapingu, majú s väčšou pravdepodobnosťou ťažkosti so sústredením sa, pamäťou alebo s prijímaním rozhodnutí ako tí, ktorí "nevapujú". Ilustračné foto: Getty Images www.gettyimages.com

Lekári už od začiatku pandémie upozorňujú na to, že fajčiari môžu patriť po nákaze koronavírusom k rizikovým skupinám, pretože cigaretový dym poškodzuje pľúca.

V najnovšej štúdii publikovanej v odbornom magazíne Journal of Adolescent Health však vedci varujú aj pred vapingom alebo fajčením populárnych elektronických cigariet.

Podľa vedcov zo Stanfordskej a Kalifornskej univerzity vaping výrazne zvyšuje riziko nákazy koronavírusom medzi mladými ľuďmi vo veku 13 až 24 rokov, uvádza Theconversation.com.

Päťnásobne vyššie riziko nákazy

Výskumníci vychádzali z prieskumu, v rámci ktorého sa respondentov pýtali, či niekedy fajčili klasické cigarety alebo vapovali, či boli pozitívne testovaní na COVID-19 alebo mali v uplynulom období príznaky podobné tomuto ochoreniu.

Súvislosť medzi vapovaním a zvýšeným rizikom respiračnej infekcie je podľa vedcov veľmi pravdepodobná – ukázalo sa, že ľudia, ktorí v predchádzajúcom období holdovali e-cigaretám, mali najmenej päťkrát vyššiu pravdepodobnosť nákazy koronavírusom.

Výskumníkov však prekvapilo, že u fajčiarov cigariet bolo riziko ochorenia nižšie a o niečo nižšie bolo aj v prípade ľudí, ktorí boli aktívnymi fajčiarmi elektronických cigariet.

Výpary môžu poškodzovať pľúcne bunky

Vedci sa domnievajú, že vaping vírusu uľahčuje napadnúť hostiteľské bunky. Výpary môžu poškodzovať pľúcne bunky, čo vedie k zvýšenej náchylnosti na respiračné infekcie. Dochádza k zníženiu schopnosti imunitných buniek rozpoznávať patogény a vyvinúť účinnú obrannú reakciu.

Koronavírus sa v tele viaže na špecifický receptor ACE-2, ktorého hladiny sú vyššie práve u fajčiarov, čo je spôsobené expozíciou nikotínu. Podobný jav zrejme nastáva aj u vaperov, pretože para z elektronických cigariet takisto obsahuje nikotín.

Aj keď vapovanie môže niektorým fajčiarom pomôcť odvyknúť si od cigariet, podľa odborníkov by nemalo byť vnímané ako zdravšia alternatíva ku klasickému fajčeniu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom