Môžeme si dovoliť zdravotnú starostlivosť? Tvrdíme, že áno

peniaze, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Len pol percenta Slovákov hovorí, že zdravotná starostlivosť je pre nich príliš drahá. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Zameriaval sa na dostupnosť zdravotnej starostlivosti a zisťoval, aké sú dôvody, prečo sa k nej ľudia nevedia dostať.

Ako úrad upozorňuje, ide o prieskum, pri ktorom išlo o subjektívne hodnotenie dôvodov, prečo sa respondenti nedostali k potrebnej zdravotnej starostlivosti. Nešlo teda o hodnotenie celkovej výšky cien alebo cien liekov.

Najväčším problémom ceny a čakacie listiny

Celkové výsledky boli pritom dobré. V rámci celej EÚ sa len 1 % obyvateľov sťažuje na pridrahú zdravotnú starostlivosť. Necelému jednému percentu sťažujú prístup k zdravotnej starostlivosti čakacie listiny.

Niečo vyše pol percenta sa k lekárovi zase nedostalo z osobitného dôvodu: pacienti chceli počkať, či sa ich problém sám neupraví.

Ani nie pol percenta tvorili ďalšie dôvody – ľudia nemajú čas, lekár či nemocnica je priďaleko, nepoznajú dobrého lekára, alebo sa ho boja.

Pocitovo najdrahšia starostlivosť je v Grécku, Česi a Fíni sú najspokojnejší

Slovensko s 0,6 percentom ľudí, ktorí považujú zdravotnú starostlivosť za príliš drahú, je teda pod európskym jednopercentným priemerom. Podobne ako väčšina krajín.

Priemer výrazne kazí Grécko, kde až 8,3 % ľudí uvádza, že sa k zdravotnej starostlivosti nedostane pre vysoké ceny. S odstupom nasleduje Lotyšsko so 4,2 % a Rumunsko s 3,4 %.

Naopak, z druhej strany vedú rebríček Česi a Fíni – sťažovateľov na pridrahú starostlivosť bolo toľko málo, že tvorili menej ako 0,1 % opýtaných.

Grécko 8,4
Lotyšsko 4,2
Rumunsko 3,4
Taliansko 2
Belgicko 1,7
Portugalsko 1,6
Bulharsko 1,5
Cyprus 1,4
Poľsko 1,1
1
Írsko 0,9
Estónsko 0,6
Slovensko 0,6
Chorvátsko 0,5
Litva 0,4
Dánsko 0,3
Maďarsko 0,3
Luxembursko 0,2
Nemecko 0,1
Španielsko 0,1
Malta 0,1
Holandsko 0,1
Rakúsko 0,1
Slovinsko 0,1
Švédsko 0,1
Veľká Británia 0,1
Česko 0
Fínsko 0

Zdroj: Eurostat

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Eurostat