Mužovi predpisoval lieky na menopauzu. Poisťovňa prišla na podvody aj lekárom

Lekár, doktor, pacient, lieky
Foto: Gettyimages.com

Revízni lekári zdravotnej poisťovne Dôvera sa v praxi stretávajú s rôznymi podvodnými praktikami a nad niektorými len nechápavo krútia hlavou.

Jeden z najkurióznejších prípadov, aký kedy riešili, sa napríklad týkal lekára, ktorý predpisoval lieky určené ženám v menopauze mužovi, uvádza na svojom blogu poisťovňa.

Musel by ísť rýchlosťou 460-kilometrov za hodinu

Ďalší súvisel s lekárom z pohotovosti, ktorý počas jediného dňa stihol ošetriť 70 pacientov a pri tom najazdiť 3-tisíc kilometrov. Revízni lekári sa však nenechali nachytať: „Ak by to naozaj bolo tak, v prípade, že by jednému pacientovi venoval 15 minút, musel by sa medzi nimi premiestňovať rýchlosťou 460 kilometrov za hodinu.“

Pacientovi predpísal lieky aj po smrti

Podozrenie vzbudil aj zvláštny prípad pacienta, ktorý mal lekára navštíviť po smrti. Revízni špecialisti si pri kontrole zdravotných záznamov všimli, že pacient, ktorého lekár údajne vyšetril a predpísal mu lieky, už v tom čase nežil.

Iný z lekárov sa snažil zvýšiť príjem svojej chirurgickej ambulancie prostredníctvom fiktívnych vyšetrení – v dokumentácii uvádzal, že ošetroval aj rodičov, ktorí sprevádzali svoje deti. Pochopiteľne, všetky vyšetrenia požadoval preplatiť od zdravotnej poisťovne.

Do prípadu vstúpila polícia

Podvody však môžu mať aj odlišný charakter. Jeden z pacientov si na svoje meno nechal od troch rôznych lekárov behom dvoch mesiacov vypísať 28 receptov. Lieky si mal povyberať v 12 lekárňach po celom Slovensku.

„Keď sme tento prípad preverovali, ukázalo sa, že lekári ani pacient o ničom netušili. Niekto pravdepodobne zneužil pečiatky lekárov a údaje pacienta. Po zistení nezrovnalostí sme sa obrátili na políciu,“ opisuje Dôvera.

Revízne kontroly zachránili milióny eur

Revíznu činnosť sumarizujú špecialisti poisťovne každý rok. Vlani vykonali spolu 1 098 externých revíznych kontrol u konkrétnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Výsledkom kontrol v roku 2019 boli zistenia nerealizovanej, neodôvodnenej alebo nesprávne vykázanej zdravotnej starostlivosti v sume 42,6 milióna eur. Revízni lekári a revízni farmaceuti v rámci schvaľovacej činnosti posúdili v roku 2019 celkovo 23-tisíc návrhov na úhradu liekov a zdravotníckych pomôcok a mimoriadne finančne náročnej liečby a predišli duplicitnej úhrade alebo neúčelnému poskytnutiu liečby v hodnote 1,24 milióna eur,“ uviedol Matej Štepianský, PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera.

Ako doplnil, v roku 2018 prišla poisťovňa na nesprávne alebo neodôvodnene vykázanú zdravotnú starostlivosť v sume 15,3 milióna eur a v rámci schvaľovacej činnosti predišla duplicitnej úhrade alebo neúčelnému poskytnutiu liečby v hodnote 4,5 milióna eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej Štepianský
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňa