My nie sme extrémisti, sme zdravotníci. Sestry a pôrodné asistentky sa ohradzujú voči Hegerovým slovám

SKZZ: Poïakovanie poslancom a vláde SR
Zľava v popredí: Prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov František Majerský a prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. Foto: SITA/Branislav Bibel

My nie sme extrémisti, sme zdravotníci. Uviedla to v tlačovej správe Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), ktorá sa minulý týždeň zúčastnila rovnakej akcie ako Slovenská komora zdravotníckych záchranárov (SKZZ).

Nenásilný protest, ktorého hlavným motívom bolo ironické poďakovanie poslancom za neriešenie kritickej situácie v zdravotníctve, skončil obmedzením na slobode dvoch zo zúčastnených záchranárov vrátane prezidenta SKZZ. SKSaPA sa ohradzuje voči tomu, aby premiér Eduard Heger označoval zúčastnenú skupinu zdravotníkov ako extrémistov.

Pokuty vyššie ako mesačné mzdy

„Je nám nesmierne ľúto, že v úvode boli pokutovaní niektorí zdravotníci. Suma 1 000 eur je pre nás viac ako mesačná mzda. Obmedzenie kolegov záchranárov na slobode bola pre nás všetkých rana pod pás a ťažko sa vyrovnávame s týmto postupom,” uviedla komora na margo udalostí, ktoré sa odohrali na proteste.

Omnoho viac však sestry a pôrodné asistentky sklamali vyjadrenia premiéra, ktorý „nás hádže do jedného vreca s protestami opozičných extrémistov či s politicky organizovanými demonštráciami bývalého premiéra”. Komora tvrdí, že medzi nich nepatria a pripomenula, že zdravotnícky systém je na tom zle aj kvôli bývalým vládam.

Minimálne počty zdravotníkov nie sú dodržané

SKSaPA zároveň upozornila na problém s nepriznávaním skutočného nedostatku zdravotníkov. „Dlhé roky sa u nás nedodržiavajú ani len minimálne počty zdravotníckeho personálu, ktorý sa má starať o určitý počet pacientov, či sa zahmlievajú skutočnosti, ktoré by preukázali porušovanie zákonníka práce. Skutočné čísla sú však jasné,” vysvetľuje komora.

Od marca 2020 podľa údajov z registra SKSaPA vstúpilo do systému zdravotníctva spolu 765 sestier a pôrodných asistentiek. Za to isté obdobie odišlo zo systému zdravotníctva 1 643 sestier a pôrodných asistentiek. Ďalších 1 539 požiadalo o pozastavenie výkonu profesie. Zároveň komora registruje tisíce sestier a pôrodných asistentiek vo veku nad 55 rokov a viac.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Eduard Heger
    Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiekSKZZ Slovenská komora zdravotníckych záchranárov