Myslite pozitívne, odkazujú vedci. Udržíte si tak lepšiu pamäť

Dôchodca, úsmev, šťastie
Skúste sa sústrediť na to, čo je pozitívne Foto: www.elsolusa.com

Množstvo psychických a emocionálnych faktorov môže negatívne vplývať na schopnosť uchovávať si spomienky počas života. Nová štúdia publikovaná v žurnále Psychological Science zistila, že šťastní a veselí ľudia, teda s vysokou mierou pozitívnej afektivity, sú s pribúdajúcim vekom oveľa menej náchylní k zhoršovaniu pamäti.

Zistenie prispieva k čoraz väčšiemu množstvu výskumov zameraných na prepojenie pozitívnej afektivity so zdravým starnutím.

Pozitívne výsledky výskumu

Tím analyzoval dáta 991 amerických občanov stredného a pokročilého veku zozbierané počas troch období, a to v rokoch 1995 a 1996, 2004 až 2006 a 2013 a 2014.

Počas každého z nich sa účastníci vyjadrovali k množstvu pozitívnych emócií, ktoré zažili za uplynulých 30 dní. Posledné dve sledované obdobia boli spojené aj s testami pamäte.

Podľa Claudie Haase z americkej Northwestern University v Illinois výsledky potvrdili, že pamäť s pribúdajúcim vekom klesá. „Avšak jedinci s vyššou úrovňou pozitívnej afektivity mali počas desiatich rokov menej prudký pokles pamäti,“ dodala jej kolegyňa a vedúca projektu Emily Hittner.

Vedci by sa chceli v budúcnosti zamerať na oblasti, ktoré vplývajú na vzťah pozitívnej afektivity a pamäte, ako napríklad na fyzické zdravie či sociálne vzťahy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Claudia HaaseEmily Hittner
Firmy a inštitúcie Northwestern UniversityPsychological Science