Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tomáš Drucker
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA / Peter Maďar
15. 08. 2017 13:08 Zdravotníctvo Marek elias.jpg od SITA

MZ chystá zmeny v urgentných príjmoch

Ako informoval v utorok na tlačovej konferencii šéf rezortu Tomáš Drucker, urgenty sa rozdelia na dva typy.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chystá zmeny v oblasti urgentných príjmov. Ako informoval v utorok na tlačovej konferencii šéf rezortu Tomáš Drucker, urgenty sa rozdelia na dva typy.

„Definovali sme sieť, ktorá, predpokladáme, že je dostatočná pre Slovensko, a ktorú chceme financovať z verejných zdrojov takzvanou paušálnou úhradou. Tie nemocnice, ktoré nie sú v sieti zapísané, si môžu naďalej vybudovať urgentné príjmy, ale nebudú mať paušálnu úhradu, ale budú hradené od výkonu tak, ako je to v súčasnosti,“ povedal minister.

Dobudujú traumacentrá

Urgentný príjem typu 1. bude samostatná ambulancia s lekárom, triediacim pracovníkom a ďalším zdravotníckym personálom na 24-hodinovú prevádzku sedem dní v týždni.

„Je to istá nadstavba ústavnej pohotovostnej služby a musí mať jedno takzvané expektačné lôžko,“ poznamenal Drucker.

Urgentný príjem typu 2. je podľa neho vyšší stupeň špecializácie, pričom si vyžaduje ďalších odborníkov, špecialistov.

„Takýchto urgentných príjmov predpokladáme na Slovensku šesť pre dospelých a štyri pre deti. Pre urgentné príjmy typu 2. plánujeme, že sa dobudujú aj takzvané traumacentrá. Ide o vysoko špecializované centrá, ktoré sú schopné robiť komplexnú diagnostiku a liečbu,“ uviedol minister.

Traumacentrum môže vzniknúť iba v nemocnici, ktorá má urgentný príjem typu 2. Súčasťou by malo byť minimálne 10 lôžok na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS), minimálne 6 lôžok anesteziologicko-resuscitačného oddelenia (ARO) a minimálne 30 lôžok na oddelení úrazovej chirurgie/ortopédie.

Navrhujú pevné ceny

Zmeny chce ministerstvo presadiť cez novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

„Pevná cena za poskytovanie urgentnej zdravotnej starostlivosti poskytovateľom, ktorý má povolenie na prevádzkovanie všeobecnej nemocnice alebo špecializovanej nemocnice, ktorá má urgentný príjem 1. typu, je 26 700 eur mesačne na jeden urgentný príjem 1. typu. Pevná cena za poskytovanie urgentnej zdravotnej starostlivosti poskytovateľom, ktorý má povolenie na prevádzkovanie všeobecnej nemocnice alebo špecializovanej nemocnice, ktorá má urgentný príjem 2. typu, je 99 300 eur mesačne na jeden urgentný príjem 2. typu,“ píše sa v materiáli.

Pevná cena za prípad liečený na expektačnom lôžku bude 350 eur.

K téme

Zákaz prijímať nezaočkované deti do škôlok je bližšie k prijatiu Novela zákona zamedzujúca špekuláciám pri cenotvorbe liekov prešla do druhého čítania

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X