MZ: NKÚ potvrdil transparentnosť a efektívnosť pri nákupe lôžok do nemocníc

Unb
Foto: SITA/Branislav Bibel

Podľa ministerstva úrad skonštatoval, že centrálne obstarávanie pomohlo zdravotníctvu ušetriť nemalé finančné prostriedky.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) nakupovalo lôžka pre nemocnice transparentne a efektívne. Potvrdili to závery Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), informovalo MZ v tlačovej správe.

Podľa ministerstva NKÚ skonštatoval, že centrálne obstarávanie pomohlo zdravotníctvu ušetriť nemalé finančné prostriedky.

Nové lôžka podľa MZ skvalitnia liečbu pacientom a zlepšia podmienky na prácu zdravotníkom.

Ušetrili takmer 8 miliónov eur

Najvyšší kontrolný úrad deklaroval, že centralizácia plošných nákupov vedie k efektívnejšiemu, hospodárnejšiemu využívaniu verejných finančných prostriedkov.

Zároveň skonštatoval, že vďaka tomuto kroku ušetrilo MZ len pri jednom centrálnom obstarávaní bezmála 8 mil. eur, pričom predpokladaná hodnota zákazky súvisiaca s nákupom 7 200 lôžok bola 28 mil. eur.

„Som rada, že aj závery Najvyššieho kontrolného úradu potvrdili, že sme postupovali transparentne a korektne,“ zhodnotila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Podľa nej peniaze, ktoré ušetrili na nákupoch, budú investované naspäť do zdravotníctva. Vďaka nim sa nakúpia ďalšie lôžka.

„Nemocnice tak dostanú o takmer tisíc lôžok viac, ako sa plánovalo,“ uviedla šéfka rezortu.

Vymenili aj 30-ročné postele

„Celkovo prichádza do slovenských nemocníc 8 100 postelí, ide o výraznú obnovu lôžkového fondu, ktorý prispeje k skvalitneniu slovenského zdravotníctva,“ povedal generálny tajomník služobného úradu MZ SR Jozef Ráž.

V niektorých nemocniciach podľa neho neboli výnimkou 20- až 30-ročné postele.

„Najvyšší kontrolný úrad skonštatoval, že centrálne nákupy sú minimálne o tridsať percent efektívnejšie, ako keď si realizovali nemocnice nákupy samostatne,“ dodal generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky pri MZ Martin Smatana.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNKÚ Najvyšší kontrolný úrad