Na Boroch vyrastá nová nemocnica

|||||
Vizualizácia: Svet zdravia

Finančná skupina Penta chce nemocnicu dokončiť a prevádzkovať pod hlavičkou siete nemocníc Svet zdravia. Štátu ju nepredá.

Na Bratislavských Boroch vyrastá nová nemocnica, ktorá bude patriť do siete Svet zdravia. Skupina Penta chce nemocnicu dokončiť a prevádzkovať pod hlavičkou siete nemocníc Svet zdravia. Štátu ju nepredá, zdôraznil partner Penty Eduard Maták.

Nemocnica bude mať vyše 400 lôžok. Ročne plánuje uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení.

Bory_viz_operacka.jpg
Vizualizácia: Svet zdravia

Výstavba nemocnice odštartovala minulý rok a spustenie plnej prevádzky je naplánované na január 2022. Najväčšia súkromná investícia do zdravotníctva sa vyšplhá na 240 miliónov eur.

Starostlivosť má byť hradená z verejného poistenia

Podľa generálneho riaditeľa siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimíra Dvorového má nemocnica poskytovať akútnu aj plánovanú zdravotnú starostlivosť, ktorá bude plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

„Nebude to uzavretá, privátna nemocnica,“ zdôraznil Dvorový. Podľa neho však v budúcnosti očakávajú aj pacientov zo zahraničia – samoplatcov.

Bory_viz_cakaren.jpg
Architekti počítajú s presklenými stenami, zeleňou a drevom vo vybavení interiéru | Vizualizácia: Svet zdravia

Svet zdravia by privítal, keby s najväčšou štátnou poisťovňou, VšZP, mohli uzavrieť dlhodobú zmluvu.

Tým by sa podľa Matáka vyriešili aj niektoré, podľa neho neopodstatnené obavy, aké prezentoval napríklad premiér Peter Pellegrini. Ten totiž zdôrazňuje potrebu štátnej nemocnice s tým, že súkromný investor si kedykoľvek môže zmyslieť a nemocnicu predať. Nový majiteľ pritom nemusí mať v úmysle zachovať zdravotnú starostlivosť.

Majú sa dopĺňať

Maták však ďalší predaj nemocnice vylúčil. Podľa neho je bratislavská nemocnica plánovaná ako koncová nemocnica pre Svet zdravia.

Nemocnica na Boroch je zamýšľaná tak, aby sa dopĺňala s ostatnými zariadeniami v regióne. Ako príklad Maták uviedol koexistenciu košickej univerzitnej nemocnice a súkromnej nemocnice v Šaci.

Zároveň však vyjadril názor, že stavať Rázsochy je zbytočné.

S náborom zamestnancov sa začne na budúci rok

Nemocnica plánuje zamestnávať vyše 1 200 ľudí, z toho bude približne 250 lekárov a 800 sestier a ošetrovateľov. Mzdové odmeňovanie pracovníkov novej nemocnice bude podľa Penty konkurencieschopné nielen z hľadiska celoslovenského priemeru, ale aj v rámci Bratislavy.

PENTA
Generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia Vladimír Dvorový | Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

„Chceme vytvoriť atraktívne podmienky na zamestnanie,“ povedal Vladimír Dvorový. Benefitom najmä pre ošetrovateľské pozície bude možnosť bývania v novej ubytovni a bytoch neďaleko nemocnice v časti Bory. S náborom zamestnancov chce sieť nemocníc Svet zdravia začať budúci rok.

Už teraz však so záujemcami diskutujú, no podľa Dvorového ešte zmluvy neuzatvárajú.

Náročné bude podľa Dvorového získať najmä sestry. Preto ubytovňa, ktorá vyrastie pri nemocnici, bude určená najmä pre ne.

Komplexná starostlivosť

Nemocnica bude zastrešovať takmer všetky medicínske odbory. Nosnú činnosť však bude tvoriť šesť hlavných klinických interdisciplinárnych programov, na ktorých sa budú podieľať odborníci viacerých špecializácií.

Patrí medzi nich starostlivosť o matku a dieťa, srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové ochorenia, onkologické ochorenia, úrazové lekárstvo a program pre poruchy metabolizmu a trávenia.

V novej nemocnici sa však budú liečiť aj všetky bežné choroby, čiže i cukrovka, vysoký krvný tlak alebo žlčníkové ťažkosti.

Nemocnica bude v prípade potreby pripravená aj na zapojenie sa do národného transplantačného programu a podporovať chce i vedu a výskum.

Pacient bude vopred vedieť, aké vyšetrenia ho čakajú

Podľa Penty má byť prvou voľbou pre obyvateľov spádovej oblasti a zároveň sa má zameriavať i na náročné diagnózy, a to najmä z oblasti chirurgických a intervenčných výkonov zameraných na onkologické, neurovaskulárne, kardiovaskulárne a traumatologicko-ortopedické výkony, ktoré sa bežne na Slovensku nevykonávajú.

Urgentný príjem má byť v nemocnici nadštandardne vybavený a bude fungovať na princípoch uplatňovaných v anglosaských krajinách. Zdravotná starostlivosť sa bude v novej nemocnici poskytovať tzv. integrovaným spôsobom. Pacient bude teda vopred vedieť, aké vyšetrenia a zákroky ho čakajú a všetky úkony mu nemocnica zabezpečí.

Bude tak odbremenený od vyhľadávania špecialistu či vyšetrenia vo vlastnej réžii. Medicínska starostlivosť bude zároveň založená na zásade jeden lekár – jeden pacient. To znamená, že počas celej hospitalizácie bude pacient vedieť, kto je jeho ošetrujúci lekár, ktorý zodpovedá za jeho liečbu od začiatku do konca.

Bory_stavenisko.jpg
Stavebné práce na novej nemocnici – apríl 2019 | Foto: Svet zdravia

Automat na lieky aj potrubná pošta

V novom zariadení budú aj technické inovácie, napríklad centrálna prípravovňa liekov. Lieky pre pacientov nebudú manuálne pripravovať sestry.

Lekári ich predpíšu elektronicky cez nemocničný informačný systém. Na základe toho robotický automat pripraví pre každého pacienta na určený čas balíček s predpísanými dávkami a označí ho jedinečným QR kódom, aby nedošlo k zámene.

V podzemnom podlaží sa bude nachádzať celé technické zázemie pre systém modernej potrubnej pošty. Tá bude zabezpečovať rýchlu a bezpečnú prepravu či už odobratých vzoriek biologického materiálu, alebo vybraných liečiv.

Bory
Autonómny vozík na prepravu liekov | Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Výstavba odštartovala v auguste

Nemocnica získala právoplatné stavebné povolenie v júli minulého roka, v auguste sa začalo s jej výstavbou a do konca tohto roka by mal byť dostavaný železobetónový skelet.

Od vstupu do zdravotníckeho segmentu do konca roka 2018 investovala Penta do svojich zdravotníckych zariadení a poisťovne viac ako 190 miliónov eur.

Financie vložila do rekonštrukcií nemocničných priestorov, obnovy zdravotníckych technológií, a tiež splatila nedoplatky prevzatých nemocníc na odvodoch, ktoré sama nevytvorila.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia Bratislava-BoryPentaSvet zdravia