Na čele UNB ostáva Renáta Vandriaková

Vandriakova
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Prekvapenie sa nekonalo. Poverená riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava ostáva na svojom mieste. Renáta Vandriaková obhájila svoju pozíciu vo výberovom konaní.

Ako informovalo ministerstvo zdravotníctva, okrem Vandriakovej sa do výberového konania prihlásili traja ďalší uchádzači. Dvaja z nich sa však nezúčastnili písomnej časti konkurzu.

Jediným konkurentom poverenej riaditeľky bol tak Mário Mikloši. Získal 178 bodov z najviac možných 255. Vandriaková však dostala 215 bodov a výberové konanie vyhrala.

UNB v súčasnosti tvorí päť nemocníc – pacienti ich poznajú ako Kramáre, Petržalku, Ružinov, Mickiewiczovu (Staré mesto) a Podunajské Biskupice. Vandriaková vo svojom projekte uvádza, že jednotlivé nemocnice by sa naďalej mali profilovať, podľa toho, aké jedinečné kliniky či oddelenia v nich sú.

Ružinov: Izby pacientov sa rozšíria

Ružinov sa zameriava na chirurgické disciplíny, okrem kardiochirurgie a neurochirurgie má všetky. Podľa Vandriakovej by sa v Ružinove malo dobudovať traumacentrum.

Samotnú budovu by mala čakať rekonštrukcia či dobudovanie heliportu. Riaditeľka sľubuje kompletnú sanáciu monobloku, pričom by sa mali zrušiť balkóny a každá izba by sa tak natiahla o 1,5 metra. To by umožnilo mať v každej vlastné sociálne zariadenie.

Kapacita jednej ošetrovacej jednotky by mala byť najviac 30 lôžok, pričom v jednej izbe by mali byť najviac tri lôžka.

Rozšíriť by sa mala gynekologicko-pôrodnícka klinika, dobudovať centrálna JIS či jednodňová zdravotná starostlivosť.

Ruzinov_centralny.jpg
Foto: UNB

Niektoré oddelenia sa presťahujú

Na Kramároch je niekoľko kliník s celoslovenskou pôsobnosťou. Vandriaková plánuje pokračovať v rekonštrukčných prácach a dokupovaní prístrojov.

Z Petržalky by sa na Kramáre mala presťahovať cievna chirurgia. Samotná Petržalka by sa mala zamerať na starostlivosť o matku a dieťa. Plánuje sa aj rekonštrukcia kuchyne či centrálneho príjmu.

Zo špecializovanej geriatrickej nemocnice v Podunajských Biskupiciach by sa do Ružinova mala presťahovať klinika geriatrie. No starostlivosť o seniorov by mala zostať stále zachovaná a ďalej sa rozvíjať.

Kapacita nemocnice by sa mala rozšíriť o 150 lôžok pomocou postupnej rekonštrukcie jednotlivých pavilónov. Vzniknúť by mali oddelenie pre dlhodobo chorých, doliečovacie oddelenie, hospic či oddelenie paliatívnej starostlivosti.

Z Mickiewiczovej sa nemá sťahovať nič. Vandriakovej vízia je zriadiť tu centrum pre poskytovanie neodkladnej starostlivosti v rámci ambulancií ústavnej pohotovostnej služby.

Unb kramáre
Foto: vZdravotnictve.sk

Čo s nedostatkom zdravotníckych pracovníkov?

UNB má problémy získavať a udržiavať si personál. Podľa Vandriakovej jej chýba 400 sestier, čo je najväčší deficit spomedzi všetkých nemocníc na Slovensku.

Riaditeľka preto plánuje vytvoriť pracovné podmienky, ktoré by zamestnancov motivovali ostať v UNB a ďalej sa rozvíjať. Medzi návrhmi je aj zavedenie štipendií pre lekárov a sestry, nefinančné benefity či zriadenie škôlky pre deti zamestnancov.

Nevylučuje ani zamestnávanie Ukrajincov na nižších pozíciach. Plánuje aj zrekonštruovať ubytovne, nastaviť transparentný systém odmeňovania či komunikovať so zamestnancami o ich potrebách.

Vandriaková tiež sľubuje opatrenia na zlepšenie hospodárenia dlhodobo stratovej UNB.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mário Mikloši
Firmy a inštitúcie UNB Univerzitná nemocnica Bratislava