Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica_lozka
Foto: FreeImages.com
24. 07. 2018 12:52 Zdravotníctvo od SITA

Na choroby obehovej sústavy vlani hospitalizovali menej pacientov

Choroby obehovej sústavy, choroby tráviacej sústavy a nádorové ochorenia patrili v minulom roku medzi najčastejšie príčiny hospitalizácií.

Na choroby obehovej sústavy hospitalizovali vlani menej pacientov ako rok predtým. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) v tlačovej správe uviedlo, že medziročne sa ich počet znížil o 0,8 %. Oproti roku 2014 je to zlepšenie o 2,7 %.

Stále sú však najčastejšou príčinou hospitalizácie (15,4 %). Ďalej nasledujú choroby tráviacej sústavy a nádorové ochorenia.

Choroby tráviacej sústavy tvorili 9,5 % všetkých hospitalizácií s medziročným poklesom o 4,7 %. Nádory sa na všetkých hospitalizáciách podieľali 9,5 percentom, pričom ich počet oproti roku 2016 vzrástol o 1,3 %.

Počet hospitalizovaných klesá

Najčastejšie pacientov hospitalizovali na srdcové zlyhanie (26 112 prípadov), mozgový infarkt (21 234 prípadov), chronickú ischemickú choroba srdca (17 892 prípadov), predsieňovú fibriláciu a flater (16 965 prípadov), žlčové kamene (16 400 prípadov), bolesť chrbta – dorzalgiu (16 075 prípadov) a zápal pľúc vyvolaný nešpecifikovaným mikroorganizmom (15 536 prípadov).

Zomrelo celkovo 29 991 hospitalizovaných pacientov, pričom najviac úmrtí zaznamenali na diagnózy srdcové zlyhanie, zápal pľúc vyvolaný nešpecifikovaným mikroorganizmom, inde nezatriedené respiračné zlyhanie a mozgový infarkt.

V zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku hospitalizovali v uplynulom roku 1 204 737 pacientov (528 593 mužov a 676 144 žien). To je o 8 708 menej ako v roku 2016.

NCZI dlhodobo sleduje aj pokles priemerného ošetrovacieho času pri hospitalizáciách. Ten sa medziročne mierne znížil zo 6,6 na 6,5 dňa, za posledných desať rokov o 1,2 dňa.

Najviac hospitalizácií pri prepočte na tisíc obyvateľov daného kraja bolo v Prešovskom (236,8), v Žilinskom (229,1) a v Banskobystrickom kraji (228,1), najmenej v Bratislavskom a v Trnavskom kraji (v oboch 202,7).

Odporúčané články

Najčastejšou chorobou z povolania je syndróm karpálneho tunela Počet mladých ľudí po porážke vlani klesol

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Platy popredných manažérov v USA narástli za štyridsať rokov o vyše tisíc percent Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Tvrdý brexit môže viesť k nedostatku potravín, palív a liekov, hovorí prognóza britskej vlády Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Aktualizované: Pri bombovom útoku Islamského štátu na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí Kimi Räikkönen si po šestnásťdňovom „záťahu“ uprostred sezóny nič nepamätal, priznáva v knihe

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X