Na mieru zaočkovanosti majú obrovský vplyv aj politici, analytik spomenul konanie Matoviča či Pellegriniho

VLÁDA: Rokovanie 12. schôdze
Minister financií SR Igor Matovič. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel

Na mieru zaočkovanosti obyvateľstva majú politici obrovský vplyv. V rozhovore pre portál vZdravotnictve.sk na to poukázal zdravotnícky analytik Martin Smatana.

Matovič a kauza Sputnik V

Ako príklad uviedol tlačovú besedu expremiéra Igora Matoviča, keď ohlasoval Sputnik V a v rámci nej ‚veľmi nešťastne‘ nepriamo povedal, že Astra Zeneca nie je dobrá vakcína.

Viac o téme: Koronavírus

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

To bolo vo februári až marci, keď sa očkovali učitelia a tretina z tých, ktorí mali prísť nasledujúce dni na očkovanie, sa v ten deň odhlásili.

Pellegriniho a Ficove vyjadrenia

Keby sa tak ako ruská vakcína Sputnik V promovali aj vakcíny od Astra Zenecy, Pfizeru a Moderny, v súčasnosti mohla byť zaočkovanosť podľa neho úplne iná.

„Keď sa pozrieme na dve najväčšie opozičné strany, Hlas-SD a Smer-SD, predseda Hlasu Peter Pellegrini sa vyjadruje, že sa dá zaočkovať možno jedného dňa. Predstavitelia strany Smer sa aktívne vyhradzujú voči očkovaniu. To sú dve najväčšie strany a aj keď ich predstavitelia nemusia byť najpopulárnejší politici, majú mediálny vplyv,“ konštatoval Smatana.

Ako doplnil, veľmi ťažko sa presviedča, keď politický favorit ľudí povie, že sa nedá zaočkovať alebo nevie, či sa dá zaočkovať. Keby boli pritom Robert Fico a Peter Pellegrini stále vo vláde, podľa Smatanu by boli tí, ktorí by teraz behali po regiónoch, očkovali sa a fotili pri tom a robili by si na tom mediálnu kampaň. Presne, ako to robí celá Európa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMartin SmatanaPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie AstraZenecaHlas-SDModernaPfizerSMER-SDSputnik VVláda SR