Na pripomienky k stratifikácii je čas do 10. mája

Nemocnica_lozka
Foto: FreeImages.com

Stratifikácia nemocníc, ktorú minulý týždeň predstavilo ministerstvo zdravotníctva, je v pripomienkovom konaní. Je obsahom návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach. Pripomienky možno odoslať do 10. mája.

Ministerstvo v predkladacej správe pripomína, že cieľom je zlepšiť kvalitu zdravotnej starostlivosti. Špecializovaná starostlivosť a niektoré typy, najmä invazívnych/operačných zdravotných výkonov sa majú koncentrovať do nemocníc, kde na jej poskytnutie majú potrebné zručnosti a skúsenosti.

Indikátory kvality budú musieť zdravotné poisťovne povinne zverejňovať. Pacienti si tak budú môcť overiť úroveň nemocníc.

V kvalite zaostávame

Ako ministerstvo pripomína, Slovensko zaostáva v kvalite zdravotnej starostlivosti. Či už je to ukazovateľ dĺžky hospitalizácie alebo počet odvrátiteľných úmrtí. „Slovensko má veľmi veľa akútnych lôžok a dlhú dobu hospitalizácie,“ uvádza MZ.

Svetový trend je pritom znižovať alebo skracovať počty hospitalizačných dní, maximum zdravotných výkonov robiť v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti.

Zároveň sa zvyšuje potreba pre lôžka následnej zdravotnej starostlivosti. Cieľom je navýšiť počet lôžok tak, aby dlhodobo chorí alebo starší pacienti mohli byť po zvládnutí akútneho stavu liečení na oddeleniach alebo v zariadeniach dlhodobo chorých, ktorých je v súčasnosti nedostatok.

A bude horšie, varuje ministerstvo. Slovensko starne. „V porovnaní s rokom 2017 bude v roku 2030 potrebných až o 18 % hospitalizácií viac,“ upozorňuje.

Zákon by mal vstúpiť do platnosti 1. januára 2020. Zmeny by sa mali zavádzať postupne do roku 2030.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom