Na skalickej nemocnici odhalili pamätnú tabuľu P. Straussovi

Strauss_otvorenie.jpg
Spomienka na Pavla Straussa

Dvadsaťpäť rokov od úmrtia MUDr. Pavla Straussa si pamiatku tohto chirurga európskeho mena uctili na spomienkovom stretnutí v skalickej nemocnici (FNsP). Odhalili mu podobizeň a pamätnú tabulu.

Podujatia sa zúčastnili pracovníčky a pracovníci nemocnice, pamätníci, zástupcovia verejného a spoločenského života i príbuzní a spolupracovníci tohto významného lekára, spisovateľa, hudobníka, prekladateľa a kritického mysliteľa.

Pavol Strauss
Pamätná tabuľa Pavla Straussa

„Pamätnou spomienkou vzdávame úctu a vďaku významným osobnostiam, ktoré sa podieľali na rozvoji našej nemocnice – tým, ktorí boli rešpektovanými lekármi vo svojich odboroch – tým, ktorí položili pevné základy v starostlivosti o zdravie občanov nášho regiónu, tvorili a predznamenávali odborný vývoj v medicíne a pristupovali k druhým s rešpektom i pokorou,“ uviedol pri spomienkovom stretnutí predseda predstavenstva FNsP Ivan Uhliarik.

„Ani nežiadúce a predčasné ukončenie pôsobenia Pavla Straussa v skalickej nemocnici nedokázalo potlačiť jeho odborný prínos, ktorým predbehol svoju dobu o niekoľko desaťročí. Jeho morálny a ľudský odkaz je aj vďaka jeho literárnej tvorbe aktuálny ešte dnes,“ dodal.

Odísť musel do Nitry

V skalickej nemocnici pôsobil Pavol Strauss v rokoch 1946 až 1956. Celé obdobie na pozícii primára chirurgického oddelenia. V rokoch 1948 až 1950 bol aj riaditeľom nemocnice. Budoval ju po materiálnej aj personálnej stránke.

Ako chirurg vykonával na svoju dobu priekopnícke zákroky. Svoje poznatky publikoval v odborných periodikách. Napriek svojim odborným a ľudským kvalitám a obľúbenosti medzi pacientmi aj spolupracovníkmi musel pod vplyvom mocenských štruktúr miesto riaditeľa a neskôr aj primára chirurgie opustiť a odísť do Nitry.

Nitra sa stala druhým domovom jeho rodiny, pracoval tu ako ambulantný chirurg.

Pavol Strauss
Pavol Strauss Foto: NsP Skalica

MUDr. Pavol Strauss

Narodil sa v Liptovskom Svätom Mikuláši ako prvorodený syn advokáta Izidora Straussa a jeho manželky Vilmy, rod. Kuxovej. Jeho rofesionálnu kariéru najviac ovplyvnil jeho starý otec MUDr. Bartolomej Kux, mestský lekár.

Medicínu vyštudoval Pavol Strauss vo Viedni a Prahe. Ako lekár pôsobil v Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Bratislave, Skalici a Nitre.

Roky socializmu prežil v pozícii degradovaného lekára a umlčaného autora. S výnimkou obdobia Pražskej jari nemohol publikovať. Až po novembri 1989, na sklonku života sa osemdesiatročný Pavol Strauss opätovne dožil zaslúženej pozornosti a ocenenia. Začali vychádzať jeho diela, získal viacero ocenení.

Pavol Strauss bol in memoriam ocenený Radom Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry. Na jeho počesť je každoročne udeľovaná cena Pavla Straussa za prínos v oblasti kultúry a umenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan UhliarikPavol Strauss
Firmy a inštitúcie FNsP Skalica Nemocnica s poliklinikou Skalica