Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Strauss_otvorenie.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Spomienka na Pavla Straussa
7. 06. 2019 13:15 OstatnéSkalica od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Na skalickej nemocnici odhalili pamätnú tabuľu P. Straussovi

Dvadsaťpäť rokov od úmrtia MUDr. Pavla Straussa si pamiatku tohto chirurga európskeho mena uctili na spomienkovom stretnutí v skalickej nemocnici (FNsP). Odhalili mu podobizeň a pamätnú tabulu.

Podujatia sa zúčastnili pracovníčky a pracovníci nemocnice, pamätníci, zástupcovia verejného a spoločenského života i príbuzní a spolupracovníci tohto významného lekára, spisovateľa, hudobníka, prekladateľa a kritického mysliteľa.

Pavol Strauss
Pamätná tabuľa Pavla Straussa

„Pamätnou spomienkou vzdávame úctu a vďaku významným osobnostiam, ktoré sa podieľali na rozvoji našej nemocnice – tým, ktorí boli rešpektovanými lekármi vo svojich odboroch – tým, ktorí položili pevné základy v starostlivosti o zdravie občanov nášho regiónu, tvorili a predznamenávali odborný vývoj v medicíne a pristupovali k druhým s rešpektom i pokorou,“ uviedol pri spomienkovom stretnutí predseda predstavenstva FNsP Ivan Uhliarik.

„Ani nežiadúce a predčasné ukončenie pôsobenia Pavla Straussa v skalickej nemocnici nedokázalo potlačiť jeho odborný prínos, ktorým predbehol svoju dobu o niekoľko desaťročí. Jeho morálny a ľudský odkaz je aj vďaka jeho literárnej tvorbe aktuálny ešte dnes,“ dodal.

Odísť musel do Nitry

V skalickej nemocnici pôsobil Pavol Strauss v rokoch 1946 až 1956. Celé obdobie na pozícii primára chirurgického oddelenia. V rokoch 1948 až 1950 bol aj riaditeľom nemocnice. Budoval ju po materiálnej aj personálnej stránke.

Ako chirurg vykonával na svoju dobu priekopnícke zákroky. Svoje poznatky publikoval v odborných periodikách. Napriek svojim odborným a ľudským kvalitám a obľúbenosti medzi pacientmi aj spolupracovníkmi musel pod vplyvom mocenských štruktúr miesto riaditeľa a neskôr aj primára chirurgie opustiť a odísť do Nitry.

Nitra sa stala druhým domovom jeho rodiny, pracoval tu ako ambulantný chirurg.

Pavol Strauss
Pavol StraussFoto: NsP Skalica

MUDr. Pavol Strauss

Narodil sa v Liptovskom Svätom Mikuláši ako prvorodený syn advokáta Izidora Straussa a jeho manželky Vilmy, rod. Kuxovej. Jeho rofesionálnu kariéru najviac ovplyvnil jeho starý otec MUDr. Bartolomej Kux, mestský lekár.

Medicínu vyštudoval Pavol Strauss vo Viedni a Prahe. Ako lekár pôsobil v Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Bratislave, Skalici a Nitre.

Roky socializmu prežil v pozícii degradovaného lekára a umlčaného autora. S výnimkou obdobia Pražskej jari nemohol publikovať. Až po novembri 1989, na sklonku života sa osemdesiatročný Pavol Strauss opätovne dožil zaslúženej pozornosti a ocenenia. Začali vychádzať jeho diela, získal viacero ocenení.

Pavol Strauss bol in memoriam ocenený Radom Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry. Na jeho počesť je každoročne udeľovaná cena Pavla Straussa za prínos v oblasti kultúry a umenia.

Odporúčané články

Unikátna technológia pomáha pacientom s mŕtvicami v Skalici V nemocniciach Trnavského kraja zakázali návštevy pacientov

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Boeing 777 nad Ukrajinou zostrelili Rusi, z vraždy 298 ľudí na palube obvinili štyroch mužov Fico pripúšťa zvolenie kandidátov na sudcov, ale hovorí o riziku antidiskriminačných žalôb Pellegrini sa nečuduje, že Kiskovi je bližší Kollár známy kontaktmi na bossov podsvetia Pellegrini presadzuje iný prístup k voľbe sudcov ako Fico a prehovoril aj o vzťahoch v Smere-SD Prešov zasiahla intenzívna búrka, voda sa valila aj historickým centrom mesta

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X