Na Slovensku bolo až 12 epidémií koronavírusu, hygienici analyzovali 650 pozitívnych prípadov

Koronavírus, protilátky
Ilustračné foto: SITA/(John Cairns, University of Oxford via AP)

V júli bolo na Slovensku 12 epidémií koronavírusu. Išlo o osem lokálnych, dve regionálne a dve nadregionálne epidémie. Vyplýva to z analýzy prípadov ochorení COVID-19 za obdobie od 1. júla do 31. júla.

Ochorenie napadlo všetky vekové skupiny

Údaje z epidemiologického informačného systému spracovali Mária Avdičová a Jana Námešná z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Viac o téme: Koronavírus

Do analýzy bolo zahrnutých 650 prípadov ochorení pozitívnych osôb, u ktorých bolo vykonané epidemiologické vyšetrovanie a spracované všetky epidemiologické charakteristiky.

V júli prebehlo 395 prípadov bez klinických príznakov, čo predstavuje 61 %. Respiračnú formu ochorenia malo 198 ľudí, teda 30 %. Najčastejšie sa infikovali osoby vo veku od 24 do 34 rokov. Ochorenia sa vyskytli vo všetkých vekových skupinách, najmenej u detí do 10 rokov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Desiatky prípadov denne

V júli laboratóriá urobili takmer 53-tisíc testov, z ktorých bolo prvýkrát pozitívnych 650 testovaných, čo predstavuje vyše jedno percento. V priemere každý deň bolo zistených 21 nových pozitívnych prípadov.

V priebehu júla hygienici zaznamenali 250 prípadov importovaných nákaz z 32 krajín. Najvyšší počet bol z Ukrajiny, išlo o 81 prípadov.

Zo Srbska to bolo 65 prípadov, z Česka 48, čo súviselo s návratom slovenských občanov z Moravsko-Sliezskeho kraja. V júli nebol v dvanástich okresoch zistený žiaden pozitívny prípad. V 31 okresoch sa nákaza nešírila.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana NámešnáMária Avdičová
Firmy a inštitúcie RÚVZ Banská Bystrica