Na Slovensku by spermie mohol darovať asi iba každý desiaty chlap, neplodnosť môže trápiť pätinu párov

Nešťastný pár, neplodnosť, muž a žena
Foto: ilustračné, Getty images

Podľa dostupných štatistík by na Slovensku ako darca spermií prešiel iba zhruba každý desiaty chlap. Kvalita ich spermiogramu sa za posledných 50 rokov zhoršila o viac než 100 %. Informovala o tom v tlačovej správe najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku.

Celkovo v posledných rokoch stúpa počet párov, ktoré majú problém splodiť dieťa prirodzenou cestou.

Problém sa nevyhýba ani mladším

Spúšťačom tohto problému podľa odborníkov môže byť nezdravý životný štýl, fajčenie, alkohol, málo pohybu či stres. Stále viac sa v súvislosti s touto témou skloňuje práve mužská neplodnosť.

Tento mužský problém sa objavuje najčastejšie vo vekovej kategórii 30 až 39 rokov, no nevyhýba sa ani o dekádu mladším mužom.

Kým však v roku 2019 Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) evidovala približne 5 500 poistencov s diagnózou neplodnosť, ktorí navštívili lekára, boli hospitalizovaní alebo im bol vydaný liek prislúchajúci danej indikácii, vlani sa ich počet znížil na 4 800 a v tomto roku poklesol na 4 600 poistencov.

„Úbytok poistencov s týmto problémom však nemusí kopírovať skutočnosť. Od začiatku pandémie sme svedkami celkového poklesu návštev u viacerých špecialistov, ako aj výrazne nižšieho záujmu o preventívne prehliadky. Navyše, muži majú tendenciu mužský problém odkladať a radšej o ňom nevedieť,” vysvetlila hovorkyňa poisťovne Eva Peterová.

Vina môže byť rovnaká

Odhaduje sa, že na Slovensku je neplodných 15 % až 20 % párov. Na vine môže byť rovnako žena aj muž, nakoľko za neplodnosťou dvojíc je v 35 % prípadov žena, v 35 % muž.

Zhruba 20 % prípadov neplodnosti je kombináciou mužských a ženských problémov. Zvyšných 5 % prípadov neplodnosti zostáva neobjasnených. Páry tak často volia umelé oplodnenie.

VšZP preplatila minulý rok 1 573 výkonov asistovanej reprodukcie 1 441 poistenkám. Porodiť sa podarilo 404 ženám, čo predstavuje úspešnosť necelých 28 percent.

Celkové náklady súvisiace s umelým oplodnením vlani poisťovňu vyšli na viac ako 1,7 milióna eur. Do tejto sumy je započítaný aj benefit do výšky 450 eur na štvrtý cyklus asistovanej reprodukcie, ktorý VšZP ponúka.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Eva Peterová
    Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa