Na Slovensku klesla chorobnosť na akútne respiračné ochorenia o päť percent, najlepšie dopadol Žilinský kraj

pacient, chorý, chrípka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V prvom kalendárnom týždni tohto roka bolo hlásených 12 468 akútnych respiračných ochorení (ARO). Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim kalendárnym týždňom klesla o 4,8 percenta. V tlačovej správe o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva SR.

Viac o téme: Koronavírus

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Žilinskom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na ARO bola vo vekovej skupine 0 – 5 ročných detí. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 241 osôb, čo predstavuje 1,9 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (110). Ostatné komplikácie predstavovali pneumónie (83) a otitídy (48).

Najnižšia chorobnosť v Bratislavskom kraji

Ochorenia hlásilo 42 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 33 percent všeobecných lekárov pre dospelých. Najvyššiu proporciu hlásiacich lekárov zaznamenali v Banskobystrickom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji.

Ako chrípka a chrípke podobné ochorenia (CHPO) bolo v prvom kalendárnom týždni 2022 hlásených 686 ochorení, čo predstavuje 5,5 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť klesla o 11,9 percenta. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trnavskom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola vo vekovej skupine 0 – 5 ročných.

Menej antigénových testov

V prvom kalendárnom týždni 2022 bolo hlásených spolu 16 068 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených metódou RT-PCR, čo je o 27,8 percenta menej ako v predchádzajúcom kalendárnom týždni.

V prvom kalendárnom týždni bolo hlásených 3 911 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených antigénovými testami, čo je o 40 percent menej ako v predchádzajúcom kalendárnom týždni. Z celkového počtu je v roku 2022 najvyššia chorobnosť zaznamenaná vo vekovej skupine 20-24 rokov. Najviac prípadov od začiatku pandémia bolo zaznamenaných v Prešovskom kraji.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)