Na Slovensku nebol prípad koronavírusu potvrdený, pre ľudí zriadili call centrum aj emailovú adresu

laboratórium, lieky
Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 28. januára, 12:44

Koronavírus sa na Slovensku zatiaľ nepotvrdil. „Nový koronavírus 2019-nCoV nebol k 28. januáru 2020 potvrdený u žiadnej osoby na Slovensku. Výsledky laboratórnych vyšetrení u troch osôb s podozrením na ochorenie spôsobené novým koronavírusom boli negatívne,“ uviedol prostredníctvom tlačovej správy v utorok predseda vlády SR poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR Peter Pellegrini. Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice (UNLP) takisto vylúčila koronavírus pacientky, ktorá sa vrátila z Číny.

„Dňa 21. 1. 2020 sme na Klinike infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice prijali mladú pacientku, u ktorej sa objavili virotické príznaky. Pacientka uviedla, že bola v zahraničí v meste Wu-chan. Po celý čas bola v stabilizovanom stave, izolovaná a bol jej potvrdený vírus chrípky typu B, na ktorý bola liečená. Vzhľadom na cestovateľskú anamnézu boli jej vzorky odoslané na vyšetrenie koronavírusu. Testy tento vírus vylúčili. Jej klinické príznaky sú už negatívne, včera bola prepustená do domácej liečby,“ informovala Ivana Vaněková, hovorkyňa UNLP Košice.

Chrípková sezóna v Európe

V čase, keď krajiny hlásia podozrenia a potvrdené prípady ochorenia spôsobené novým koronavírusom 2019-nCoV, je v európskom regióne chrípková sezóna. Ochorenie spôsobené novým koronavírusom sa prejavuje príznakmi podobnými klasickým respiračným ochoreniam – horúčka, kašeľ, dýchavičnosť, ochorenie môže prerásť až do zápalu pľúc.

Úrad verejného zdravotníctva SR zriaďuje k otázkam verejnosti týkajúcim sa nového koronavírusu Call centrum s nepretržitou prevádzkou. Ľudia môžu odborníkov kontaktovať cez emailovú adresu novykoronavirus@uvzsr.sk ako aj na telefónnom čísle 0917 222 682.

V prípade, že niekto nebol v krajinách, kde sa nový koronavírus nachádza, respektíve nebol v kontakte s osobami, ktoré uvedené krajiny navštívili, ide s veľkou pravdepodobnosťou podľa rezortu zdravotníctva o klasickú chrípku či prechladnutie.

Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR situáciu vo výskyte nového koronavírusu podrobne sledujú. Cesty do oblastí zasiahnutých novým koronavírusom verejnosti odporúčajú zvážiť.

Preventívne opatrenia

Kľúčové rezorty na Slovensku vykonávajú podľa ministerstva zdravotníctva všetky potrebné preventívne opatrenia s cieľom maximálnej ochrany zdravia ľudí a preverujú pripravenosť jednotlivých rezortných zložiek v prípade riešenia krízových situácií.

„Epidemiologickú situáciu podrobne sledujeme a priebežne o aktuálnej situácii informujeme kľúčové rezorty, regionálne úrady verejného zdravotníctva a odbornú i laickú verejnosť. Informácie zverejňujeme na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR a na sociálnych sieťach,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

V najbližších dňoch sa vykonajú cvičenia na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave a hraničných priechodoch v Čiernej nad Tisou a Vyšnom Nemeckom. Cvičeniami prejde aj osem krajských nemocníc za účasti záchranárskych zložiek so zameraním sa na špeciálnu izoláciu a hospitalizáciu pacienta.

V prípade, že sa situácia s výskytom nového koronavírusu v Európe zhorší, môžu sa zaviesť náhodné kontroly na bratislavskom letisku.

Počet mŕtvych sa zvyšuje

V dôsledku nového koronavírusu zomrelo v Číne už najmenej 106 ľudí. Medzi 25 úmrtiami, ktoré zaznamenali v utorok, je po prvý raz jedno aj z Pekingu, zvyšok je z provincie Chu-pej, odkiaľ sa vírus začal šíriť. Čínska národná zdravotná komisia v pondelok potvrdila 1 771 nových prípadov nákazy a celonárodný počet tak stúpol na 4 515. Z nich je 976 vo vážnom stave.

Po zotavení z nemocnice prepustili celkovo 60 ľudí, uvádzajú čínske štátne médiá. Okrem pevninskej Číny hlásia potvrdené prípady aj z Hongkongu, Macaa, Taiwanu, Thajska, Japonska, Južnej Kórey, Spojených štátov, Vietnamu, Singapuru, Malajzie, Nepálu, Francúzska, Austrálie, Srí Lanky a Kanady. Prvý prípad nákazy novým koronavírusom potvrdili už aj v Nemecku.

Nový koronavírus sa podľa tamojších odborníkov prenáša už počas inkubačnej lehoty, ktorá sa pohybuje od jedného do 14 dní, a predtým ako sa prejavia prvé príznaky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok uviedla, že zatiaľ nie je známe, či je vírus nákazlivý predtým, ako sa objavia symptómy. Tými sú kašeľ, horúčka a pri závažných prípadoch dýchavičnosť a zápal pľúc.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRPrezídium policajného zboru SR