Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zubár
Ilustračné foto: Thinkstock
5. 06. 2019 6:08 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Na Slovensku nie je celoplošný program prevencie ústneho zdravia

Rada európskych zubných lekárov prijala Biely dokument, v ktorom navrhuje preventívne opatrenia pre krajiny EÚ

Na Slovensku stále nie je zavedený celoslovenský program prevencie ústneho zdravia na Slovensku. Upozornila na to Slovenská komora zubných lekárov (SKZL). „Prevencia je lepšia ako liečba,“ zdôvodňuje.

Ako SKZL informovala, práve prevencia bola na programe plenárneho zhromaždenia Rady európskych zubných lekárov (CED). Konalo sa koncom mája vo Viedni. Účastníci prijali niekoľko dokumentov k zlepšeniu starostlivosti o ústne zdravie.

Medzi nimi sú Vyhlásenie o reklame, Vyhlásenie o regulácii medicínskych prístrojov, Rezolúcia o kontinuálnom vzdelávaní či Rezolúcia o online hodnotení zubných lekárov.

Biely dokument

Delegáti odsúhlasili aj Biely dokument o prevencii, ktorý obsahuje sedem kľúčových bodov:

  1. Orálne zdravie musí byť uznané a propagované ako dôležitá súčasť celkového zdravia.
  2. Konzumácia cukru je hlavným rizikovým faktorom pre zubný kaz a musí byť zredukovaná kvôli ochrane zubov.
  3. Zlepšiť prístup k fluoridom prostredníctvom postupov založených na vedeckých dôkazoch, ako napríklad propagáciou čistenia zubov s fluoridovou pastou, podporovaním fluoridácie vody tam, kde je to vhodné.
  4. Európska únia by mala informovať občanov o rakovine dutiny ústnej a o dôležitosti včasnej diagnostiky a preventívnych opatrení.
  5. Európska únia by mala investovať do informovania všetkých občanov EU o dôležitosti orálneho zdravia, o význame zdravého životného štýlu a ako ho dosiahnuť.
  6. Prevencia a propagácia zdravia by mala byť prioritou v pregraduálnych kurikulách a tiež v odbornej praxi zdravotníckych pracovníkov, vrátane zubných lekárov.
  7. Európska únia by mala investovať do výskumu orálneho zdravia prostredníctvom projektov ako je Horizon Europe alebo z Európskeho sociálneho fondu.

Odporúčané články

Mladším ako 18 rokov zakážu vstup do solárií Spolupráca s Rakúskom skráti čas prevozu novorodenca v ohrození života

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Boeing 777 nad Ukrajinou zostrelili Rusi, z vraždy 298 ľudí na palube obvinili štyroch mužov Fico pripúšťa zvolenie kandidátov na sudcov, ale hovorí o riziku antidiskriminačných žalôb Pellegrini sa nečuduje, že Kiskovi je bližší Kollár známy kontaktmi na bossov podsvetia Pellegrini presadzuje iný prístup k voľbe sudcov ako Fico a prehovoril aj o vzťahoch v Smere-SD Prešov zasiahla intenzívna búrka, voda sa valila aj historickým centrom mesta

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X