Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zubár
Ilustračné foto: Thinkstock
5. 06. 2019 6:08 OstatnéSlovensko od vZdravotnictve.sk

Na Slovensku nie je celoplošný program prevencie ústneho zdravia

Rada európskych zubných lekárov prijala Biely dokument, v ktorom navrhuje preventívne opatrenia pre krajiny EÚ

Na Slovensku stále nie je zavedený celoslovenský program prevencie ústneho zdravia na Slovensku. Upozornila na to Slovenská komora zubných lekárov (SKZL). „Prevencia je lepšia ako liečba,“ zdôvodňuje.

Ako SKZL informovala, práve prevencia bola na programe plenárneho zhromaždenia Rady európskych zubných lekárov (CED). Konalo sa koncom mája vo Viedni. Účastníci prijali niekoľko dokumentov k zlepšeniu starostlivosti o ústne zdravie.

Medzi nimi sú Vyhlásenie o reklame, Vyhlásenie o regulácii medicínskych prístrojov, Rezolúcia o kontinuálnom vzdelávaní či Rezolúcia o online hodnotení zubných lekárov.

Biely dokument

Delegáti odsúhlasili aj Biely dokument o prevencii, ktorý obsahuje sedem kľúčových bodov:

  1. Orálne zdravie musí byť uznané a propagované ako dôležitá súčasť celkového zdravia.
  2. Konzumácia cukru je hlavným rizikovým faktorom pre zubný kaz a musí byť zredukovaná kvôli ochrane zubov.
  3. Zlepšiť prístup k fluoridom prostredníctvom postupov založených na vedeckých dôkazoch, ako napríklad propagáciou čistenia zubov s fluoridovou pastou, podporovaním fluoridácie vody tam, kde je to vhodné.
  4. Európska únia by mala informovať občanov o rakovine dutiny ústnej a o dôležitosti včasnej diagnostiky a preventívnych opatrení.
  5. Európska únia by mala investovať do informovania všetkých občanov EU o dôležitosti orálneho zdravia, o význame zdravého životného štýlu a ako ho dosiahnuť.
  6. Prevencia a propagácia zdravia by mala byť prioritou v pregraduálnych kurikulách a tiež v odbornej praxi zdravotníckych pracovníkov, vrátane zubných lekárov.
  7. Európska únia by mala investovať do výskumu orálneho zdravia prostredníctvom projektov ako je Horizon Europe alebo z Európskeho sociálneho fondu.

Odporúčané články

Zubný amalgám by mal postupne skončiť, ministerstvo spúšťa národný plán opatrení Zubní lekári predĺžia zmluvy s Dôverou, spokojní však nie sú

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Stratené doklady v Chorvátsku? Ako postupovať a kde si vybaviť náhradné Foto: Čiastočné zatmenie Mesiaca sledovalo aj Slovensko Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope Zvýšenie minimálnej mzdy na 635 eur je zbytočný hazard, s návrhom odborárov nesúhlasí ani Klub 500 Umelá inteligencia sa sama naučila riešiť Rubikovu kocku, na poskladanie potrebovala len sekundu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X