Na Slovensku potvrdili pred rokom prvý prípad ochorenia COVID-19

koronavírus pozitívny výsledok testovanie
Foto: ilustračné, Getty Images

Pred rokom na Slovensku potvrdili prvý prípad ochorenia COVID-19. V laboratóriu Národného referenčného centra pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR sa podarilo diagnostikovať prvého pacienta pozitívneho na COVID-19 pred rokom, 6. marca 2020. Ako uviedla hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková, hektický a vyčerpávajúci rok, ktorí majú za sebou pracovníci laboratórií, však priniesol viac než efektívnu a spoľahlivú diagnostiku.

Viac o téme: Koronavírus

„Nadviazali sme nové spolupráce, spoznali sme sa so štátnymi a súkromnými laboratóriami, ako aj s vedcami. Niežeby sme o sebe predtým vôbec nevedeli, ale pred pandémiou si mnohé laboratóriá v princípe navzájom konkurovali. Teraz sme museli všetci začať spolupracovať,“ zhodnotila vedúca Národného referenčného centra pre chrípku Edita Staroňová. Ako doplnila, dnes už je sieť medzi laboratóriami vytvorená, a ak by sa niekedy v budúcnosti objavilo nové ochorenie, dokážu opäť spolupracovať.

Nadviazané partnerstvá nestrácajú význam ani po roku od začiatku pandémie. Po zvládnutí diagnostiky vírusu čelia odborníci novej výzve v podobe jeho mutácií. „Spolupracujeme s Vedeckým parkom Prif UK a Virologickým ústavom BMC SAV, kde sa vybrané vzorky sekvenujú a súčasne spolupracujeme aj so zahraničnými laboratóriami, ktoré nám rovnako ponúkli výpomoc pri sekvenovaní. Spoločnými silami sa snažíme utvoriť podrobnejší prehľad o tom, aké varianty vírusu cirkulujú na území Slovenska,“ uviedla hovorkyňa úradu Račková. Dodala, že medzičasom nastavujú procesy tak, aby bol úrad schopný vírusy čo najskôr sekvenovať samostatne, priamo vo svojich laboratóriách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša Račková
Firmy a inštitúcie ÚVZ SR Úrad verejného zdravotníctva SR