Na Slovensku pribudli nové prípady nákazy variantom omikron, Mikas vyzval na očkovanie

Ján Mikas
Hlavný hygienik Ján Mikas. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) sekvenovaním potvrdili výskyt ďalších deviatich prípadov variantu omikron na území Slovenskej republiky.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

„Aktuálne tak evidujeme celkovo dvadsať prípadov tohto variantu,“ informoval hlavný hygienik Ján Mikas. Doplnil tiež, že päť osôb z novoobjavených infikovaných nebolo zaočkovaných a štyria boli zaočkovaní dvoma dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Jeden bezpríznakový prípad

U dvoch osôb sa potvrdila cestovateľská anamnéza, v piatich prípadoch išlo o kontakt s pozitívnou osobou, u ktorej sa už sekvenovaním potvrdil variant omikron. V dvoch prípadoch ešte epidemiologické vyšetrovanie nie je ukončené. Vo väčšine odhalených prípadov išlo o ľahký priebeh ochorenia, jeden prípad bol bezpríznakový.

Tri neočkované osoby mali stredne ťažký priebeh ochorenia. Medzi príznakmi boli najmä kašeľ, slabosť, únava, bolesti kĺbov, nevoľnosť, nádcha a hnačky. „Vzhľadom na vlastnosti variantu a zaznamenaný výskyt u osôb bez cestovateľskej anamnézy možno očakávať, že reálny výskyt omikronu v tunajšej populácii je vyšší, než naznačujú priebežné výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek,” doplnil Mikas.

Vyzývajú na dodržiavanie opatrení

Hlavný hygienik preto obyvateľom dôrazne odporúča dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, respektíve absolvovať posilňujúcu dávku v odporúčanom čase.

Zároveň žiadajú ľudí, aby bez ohľadu na svoj imunitný status dôsledne dodržiavali preventívne opatrenia, ako sú správne nasadený respirátor, časté a nárazové vetranie v miestnostiach, dodržiavanie dostatočných odstupov od iných ľudí a priebežné dezinfikovanie si rúk. ÚVZ tiež vyzýva občanov, aby dôsledne dodržiavali protiepidemické opatrenia.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Ján Mikas
    Firmy a inštitúcie Biomedicínske centrum SAVÚVZ SR Úrad verejného zdravotníctva SR