Na Slovensku sú aj iní ako COVID pacienti a pri nich treba dobehnúť starostlivosť, uviedla Lévyová

Zdravotníci v ochrannom odeve počas preventívneho cvičenia
Foto: archívne, SITA/Peter Rusko

Situáciu okolo návrhu štátneho rozpočtu na rok 2022 považujeme za vážnu, preto stojíme za ministrom zdravotníctva v tom smere, aby na štvrtkovom zasadnutí Vlády SR vyjednal lepšie podmienky pre rezort zdravotníctva.

Uviedli to zástupcovia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, odborových organizácií, ako aj pacientov po skončení Odvetvovej hospodárskej a sociálnej rady v rezorte zdravotníctva, ktorá sa uskutočnila v stredu na pôde Ministerstva zdravotníctva SR.

Ochrana práv pacientov

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová v rámci tlačovej konferencie pripomenula, že na Slovensku sú aj iní ako COVID pacienti.

Viac o téme: Koronavírus

Práve pri nich je potrebné dobehnúť zdravotnú starostlivosť. Avšak to nie je v rámci aktuálneho návrhu rozpočtu na budúci rok možné.

Suma 31 eur za poistenca štátu je v porovnaní s inými štátmi, kde to je 70 eur, výsmechom,” uviedla Lévyová. Zároveň dodala, že preto budú žiadať navýšenie rozpočtu pre sektor zdravotníctva aj v zmysle toho, čo je v programovom vyhlásení vlády.

Potrebný rozvoj zdravotníctva

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko upozornil na to, že budúcoročný rozpočet by mal myslieť na rozvoj zdravotníctva, nielen plátať jeho aktuálne nedostatky.

Stále hovoríme o prežití a nie o tom, čo sa stane,” povedal Petko s tým, že už nedobiehame len západné krajiny, ale aj Českú republiku, ktorá je podľa jeho slov ďaleko pred nami, či ostatné štáty V4.

Predseda Slovenského odborového zväzu (SOZ) zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay zase upozornil na to, že ceny energií, ako aj inflácia rastú. Štát tiež zdravotníckym pracovníkom garantuje odmeňovania.

Avšak tieto nutné navýšenia výdavkov v rezorte zdravotníctva v novom návrhu rozpočtu na rok 2022 zohľadnené nie sú, preto je nedostatočný. Szalay dodal, že odborári takisto plne podporujú ministra v snahe získať pre zdravotníctvo väčšiu časť peňazí z rozpočtu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton SzalayMária LévyováMarian Petko
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientovMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSlovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb