Na Slovensku vlani diagnostikovali viac ako 70 nových prípadov infekcie HIV

HIV, AIDS
Foto: ilustračné, Getty Images

V porovnaní s rokom 2018 nedošlo v uplynulom roku k vzostupu ani poklesu vo výskyte prípadov HIV/AIDS. V roku 2019 bolo v Slovenskej republike u občanov SR a cudzincov celkovo diagnostikovaných 102 nových prípadov HIV infekcie.

Jeden prípad u ženy

Ide o najvyšší výskyt prípadov v jednom kalendárnom roku, rovnaký bol aj v roku 2018. Uvádza sa to v materiáli, ktorý v stredu schválila vláda.

U občanov Slovenskej republiky bolo v roku 2019 potvrdených 74 nových prípadov HIV infekcie, z toho 73 prípadov u mužov a jeden prípad u žien.

V porovnaní s rokom 2018, kedy bolo potvrdených 82 prípadov, došlo k poklesu vo výskyte prípadov o jedenásť percent. Minulý rok bolo diagnostikovaných osem prípadov AIDS a ohlásené dve úmrtia s HIV infekciou.

Z materiálu tiež vyplýva, že väčšina infekcií HIV bola v Slovenskej republike zaznamenaná v skupine mužov, ktorí mali sex s mužmi. Získanie nákazy homosexuálnym stykom sa potvrdilo v 49 percentách prípadov.

Spôsob prenosu nebol stanovený

Heterosexuálnym stykom bolo prenesených 49 percent infekcií a v 22 percentách prípadov nebol spôsob prenosu stanovený. Najviac ľudí s HIV žije vo väčších mestách a najvyšší výskyt HIV infekcie je dlhodobo v Bratislavskom kraji.

„Hlavne u mužov dochádza k nákaze stále častejšie aj v nižšom veku. Sporadické prípady v ťažko dostupných skupinách populácie, hlavne u migrujúcich občanov Slovenskej republiky a u ľudí bez doma, vytvárajú riziko skrytého šírenia HIV infekcie,“ vyplýva z materiálu.

V uplynulom roku sa prevencia HIV/AIDS zameriavala na celú populáciu Slovenskej republiky s dôrazom na špecifické rizikové skupiny obyvateľstva. V tejto súvislosti organizoval mnohé diskusie, besedy či rovesnícke programy aj Slovenský Červený kríž.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR