Na Slovensku vlani zomrelo najviac ľudí v našej novodobej histórii, koronavírus bol druhou najčastejšou príčinou smrti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obete koronavírusu
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na Slovensku zomrelo v roku 2021 viac ako 73,5-tisíca ľudí, čo bolo o 20-tisíc viac ako v rokoch pred pandémiou. Zhodnotil to Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) v definitívnej analýze počtu zomretých, ktorú zverejnili na svojej internetovej stránke.

Počet zomretých je najvyšší v novodobej histórii Slovenska. Hodnoty ukazovateľa v priemere za päť rokov pred vznikom pandémie, teda za roky 2015 až 2019, tak prekročil o 37 percent.

Tisíce mŕtvych mesačne

Najviac ľudí zomieralo v prvom a poslednom štvrťroku minulého roka, keď Slovensko zasiahli druhá a tretia vlna pandémie. Najvyšší počet úmrtí zaznamenali v januári 2021, keď ich počet prvýkrát prekonal hranicu 9-tisíc osôb a vo februári, keď presiahol 8-tisíc úmrtí.

„Pre skutočne objektívne porovnania dlhodobého vývoja úmrtnosti, keď sa zásadnejšie mení počet obyvateľov krajiny, respektíve pre porovnávanie situácie v regiónoch s výrazne odlišným počtom obyvateľov, je najvhodnejšie použiť pomerové ukazovatele, teda počet zomretých na 1 000 obyvateľov, čo je hrubá miera úmrtnosti, respektíve na 100-tisíc obyvateľov,“ vysvetlil ŠÚ SR s tým, že po desaťročiach stability prudšie vzrástol aj tento ukazovateľ.

Najväčšia miera úmrtnosti od vojny

Približne od 70. rokov 20. storočia to bolo od 900 do 1 000 zomretých na 100-tisíc obyvateľov ročne. „Pandémia COVID-19 spôsobila výrazné zvýšenie miery úmrtnosti na Slovensku. Už v roku 2020 prekročil počet zomretých hodnotu 1 000 úmrtí na 100-tisíc obyvateľov a v roku 2021 sa zvýšil až na 1 350. Ide naozaj o najvyššiu hrubú mieru úmrtnosti v povojnovej histórii Slovenska,“ spresnila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Hrubá miera úmrtnosti bola vyššia ako minulý rok naposledy v roku 1946. Veľmi vysokú hodnotu dosiahla aj v poslednom roku druhej svetovej vojny, teda v roku 1945, keď stúpla až k hranici 2-tisíc úmrtí na 100-tisíc obyvateľov krajiny.

Vôbec najvyššiu mieru úmrtnosti zaznamenali v roku 1921, keď počet zomretých na 100-tisíc obyvateľov prekročil 2-tisíc osôb.

Rekordná úmrtnosť v Nitrianskom kraji

Nadúmrtnosť bola zaznamenaná vo všetkých krajoch. Najvýraznejší nárast počtu zomretých oproti obdobiu pred pandémiou bol v Košickom kraji (o 43 percent) a v Prešovskom kraji (o 42 percent).

Tieto regióny zaznamenali rasty úmrtnosti najmä na konci roka, s vrcholom v novembri, keď počet zomretých voči priemeru bol na dvojnásobných hodnotách.

Naopak, najmenšiu nadúmrtnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji (o 32 percent) a Žilinskom kraji (o 34 percent). Spomedzi ôsmich regiónov Slovenska vykázali v roku 2021 nadpriemernú hodnotu hrubej miery úmrtnosti štyri kraje. Rekordné úrovne dosiahol Nitriansky a Banskobystrický kraj s viac ako 1 500 zomretými na 100-tisíc obyvateľov.

Polovicu obetí COVID-19 tvorili seniori

Ochorenie COVID-19 zabilo v minulom roku 15-tisíc osôb, teda 3,5-násobne viac ako v prvom roku pandémie. S 20 percentným podielom na celkovom počte zomretých sa tak pandémia stala druhou najčastejšou príčinou úmrtí.

Najvyšší podiel zomretých na COVID-19 predstavovali ľudia vo vekovej skupine 75 rokov a viac, ktorí tvorili takmer polovicu covidových úmrtí, konkrétne 7,1 tisíca.

Najhoršia situácia bola v Trenčianskom kraji, kde na ochorenie COVID-19 zomrelo 357 osôb na 100-tisíc obyvateľov a v Nitrianskom kraji, kde to bolo 312 zomretých na 100-tisíc obyvateľov.

Naopak, najmenej zasiahla pandémia do úmrtnosti v Bratislavskom kraji, kde išlo o 221 zomretých na 100-tisíc obyvateľov a v Prešovskom kraji s 238 zomretými.

Prvá „5“ najčastejších úmrtí

Na zvýšení celkovej nadúmrtnosti sa tiež podieľali úmrtia spôsobené ochoreniami obehového systému, ich počet v porovnaní s priemerom narástol minulý rok o takmer 11 percent.

Dlhodobo ide o prevládajúcu príčinu úmrtí na Slovensku s minuloročným podielom 38,6 percenta na všetkých úmrtiach, čo predstavuje 28,3 tisíca osôb.

Mierne klesli úmrtia na tretiu najčastejšiu príčinu smrti, a to na nádory. Za celý rok 2021 predstavoval ich pokles o necelých päť percent. Tomuto ochoreniu podľahlo 13-tisíc ľudí, ktorí tvorili 18 percent zo všetkých úmrtí.

Štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí boli choroby dýchacej sústavy, ktoré vo výsledku predstavovali deväť percent úmrtí za rok 2021. Zaznamenali tak skoro 60 percentný nárast počtu úmrtí voči obdobiu pred pandémiou.

ŠÚ SR pripustil, že aj tu môže časť vysokej nadúmrtnosti súvisieť s koronavírusom. Prvú päťku najčastejších príčin úmrtí dopĺňajú choroby tráviacej sústavy, konkrétne štyri percentá, ktorým minulý rok podľahlo o desatinu viac ľudí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Podmanická
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR