Dlhodobá a paliatívna zdravotná starostlivosť budú mať od augusta nastavené pevné ceny (video)

Zdravotná sestra, babka
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

Od augusta tohto roka sa na Slovensku zadefinujú pojmy dlhodobá zdravotná starostlivosť a paliatívna zdravotná starostlivosť. Činnosť zariadení sociálnej pomoci sa doplní aj o ošetrovateľskú starostlivosť ako následnú zdravotnú starostlivosť a o dlhodobú ošetrovateľskú starostlivosť.

Pevné ceny pre poskytovateľov

Zariadenia sociálnej pomoci, ktoré majú uzatvorenú zmluvu so zdravotnou poisťovňou, budú povinné oznamovať údaje potrebné pre monitorovanie dostupnosti, efektívnosti a kvality dlhodobej zdravotnej starostlivosti. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú schválil parlament.

Na zabezpečenie poskytovania dlhodobej zdravotnej starostlivosti a paliatívnej zdravotnej starostlivosti sa úhrada za tieto činnosti zadefinuje v cenovom opatrení formou pevných cien pre jednotlivých poskytovateľov.

Tieto sumy sa budú uhrádzať z verejného zdravotného poistenia, a to počas dvojročného obdobia zberu údajov nevyhnutne potrebných na monitorovanie, vyhodnotenie kvality a dostupnosti tejto starostlivosti.

Regulácia má za úlohu motivovať

Dočasnou reguláciou cien tejto starostlivosti sa zabezpečí nielen motivácia pre poskytovateľov na vytváranie zdravotníckych zariadení na poskytovanie tejto starostlivosti, ale predovšetkým sa zvýši jej dostupnosť pre osoby, ktoré sú na túto zdravotnú starostlivosť odkázané,“ tvrdí rezort zdravotníctva.

Predpokladá, že počas dvojročného obdobia získa dostatočné a relevantné údaje o dostupnosti dlhodobej zdravotnej starostlivosti a paliatívnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku a na základe toho upraví spôsob jej financovania bez potreby regulácie.

Novelu zákona sa má zabezpečiť dostupnosť, kvalita a efektívnosť dlhodobej zdravotnej starostlivosti a paliatívnej zdravotnej starostlivosti pre osoby, ktorých zdravotný stav si to vyžaduje, a to nielen v zdravotníckych zariadeniach, ale najmä v domácom alebo v inom prirodzenom prostredí, v ktorom sú tieto osoby umiestnené.

Údaje sa budú zbierať anonymne

Na zvýšenie kvality a lepšej koordinácie zdravotnej starostlivosti a predchádzaniu opakovaných hospitalizácií sa stanovuje povinnosť pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zbierať zákonom určené údaje v anonymizovanej podobe,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Tieto údaje budú poskytovatelia predkladať zdravotnej poisťovni a zdravotná poisťovňa ich poskytne Ministerstvu zdravotníctva SR so zámerom monitorovať a vyhodnotiť kvalitu a dostupnosť tejto starostlivosti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR