Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kalavska_lasak_prevencia.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kampaň podporil aj hokejista Ján Lašák | Foto: MZ SR
27. 05. 2019 14:52 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Naberte odvahu, vyzýva ministerstvo

Zdravotné poisťovne rozposlali vytypovaným poistencom testy na skryté krvácanie v stolici. Približne 20 % reagovalo a test si spravilo. Ako na pondelňajšej tlačovej besede povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, našli sa medzi nimi aj prípady rakoviny.

Kampaň však nepoľavuje. V ďalšej fáze chce ministerstvo apelovať na tých, ktorí si test nespravili. No nie len na nich.

„Touto cestou ako ministerka zdravotníctva vyzývam aj tých, ktorým obálka s testom neprišla, aby išli aktívne k svojmu všeobecnému lekárovi a urobili si test na okultné krvácanie. Chceme, aby sa ľudia aktívne starali o svoje zdravie, boli zdraví, alebo ochorenie podchytili včas a úspešne sa vyliečili,“ uviedla Kalavská.

Pozitívny výsledok ešte nemusí znamenať rakovinu

Podľa primára endoskopického oddelenia Rudolfa Hrčku z Gastroenterologickej kliniky SZU a UNB po pozitívnom teste na okultné krvácanie nasleduje kolonoskopia. Samotné krvácanie totiž ešte neznamená automaticky diagnózu rakovina. Môže ísť aj o hemoroidy alebo účinok liekov.

„Vyšetrenia ukázali, že až pätina ľudí nad 50 rokov má v hrubom čreve minimálne jeden tzv. adenómový polyp, teda nezhubný nádor,“ zdôraznil Hrčka.

Creva
Foto: GettyImages

Z údajov kolonoskopických pracovísk za rok 2018 vyplýva, že zo 6750 kolonoskopií sa podarilo zachytiť 179 kolorektálnych karcinómov a 271 včasných karcinómov.

Celkovo sa podarilo odstrániť pri kolonoskopii adenómové polypy u 2119 jedincov.

Treba viac testov

Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším počtom kolorektálneho karcinómu. Doteraz sa skríning vykonával oportúnne, čiže na návrh všeobecného lekára pacientovi. Aj to malo postupný účinok. Ako Hrčka upozornil, počet ochorení a úmrtí prestal rásť.

Ak sa pilotný projekt rozosielania testov osvedčí, počet otestovaných ľudí by mohol vzrásť. Ak by testy podstúpilo 50 % a viac ľudí z cieľovej skupiny vo veku 50 až 75 rokov, podľa Hrčku by morbidita a mortalita konečne mohli začať klesať.

Kolorektálny karcinóm je druhým najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u žien po rakovine prsníka. „Aj preto štartujeme kampaň „Naberte odvahu“, aby sme vyzvali verejnosť na starostlivosť o svoje zdravie a aby ľudia neboli voči prevencii ľahostajní. Majú ju hradenú z verejného zdravotného poistenia, zaberie im niekoľko minút a môže zachrániť život,“ dodala Kalavská.

Poisťovne: Niet na čo čakať

Generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková

„Cena ľudského života sa nedá vyčísliť. Preto ak skríning včasným odhalením ochorenia preukázateľne prispel k záchrane ľudských životov, potvrdil svoju opodstatnenosť a VšZP ho bude podporovať.“


Generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan

„Čím skôr sa zistí onkologické ochorenie, tým väčšia je šanca na vyliečenie, v niektorých prípadoch na úplné uzdravenie. Preto sme začiatkom roka našim poistencom poslali okrem listu aj SMS a o spoluprácu sme požiadali ich všeobecných lekárov. Niet na čo čakať. Ak ste vo vyššom veku, zájdite k svojmu lekárovi a dohodnite sa na teste stolice. Môže vám to zachrániť život.“


Členka predstavenstva Union zdravotnej poisťovne Elena Májeková

„Ľudia si dnes často nevážia svoje zdravie a pritom je to najcennejšie, čo máme. Najdôležitejšia je prevencia, ktorá zachraňuje životy a nám v Union zdravotnej poisťovni na nej mimoriadne záleží. Rozhodli sme sa preto prostredníctvom elektronickej pošty opätovne osloviť našich poistencov, ktorí doteraz test na okultné krvácanie neabsolvovali, aby si tento test spravili a nezanedbávali tak starostlivosť o svoje zdravie.“

Návod na odobratie vzorky

Odporúčané články

So stratifikáciou počíta aj vládny program rozvoja Slovenska Biologická liečba je používaná pri ťažkých ochoreniach, ale väčšina Slovákov ju nepozná

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X