Naberte odvahu, vyzýva ministerstvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kalavska_lasak_prevencia.jpg
Kampaň podporil aj hokejista Ján Lašák | Foto: MZ SR

Zdravotné poisťovne rozposlali vytypovaným poistencom testy na skryté krvácanie v stolici. Približne 20 % reagovalo a test si spravilo. Ako na pondelňajšej tlačovej besede povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, našli sa medzi nimi aj prípady rakoviny.

Kampaň však nepoľavuje. V ďalšej fáze chce ministerstvo apelovať na tých, ktorí si test nespravili. No nie len na nich.

„Touto cestou ako ministerka zdravotníctva vyzývam aj tých, ktorým obálka s testom neprišla, aby išli aktívne k svojmu všeobecnému lekárovi a urobili si test na okultné krvácanie. Chceme, aby sa ľudia aktívne starali o svoje zdravie, boli zdraví, alebo ochorenie podchytili včas a úspešne sa vyliečili,“ uviedla Kalavská.

Pozitívny výsledok ešte nemusí znamenať rakovinu

Podľa primára endoskopického oddelenia Rudolfa Hrčku z Gastroenterologickej kliniky SZU a UNB po pozitívnom teste na okultné krvácanie nasleduje kolonoskopia. Samotné krvácanie totiž ešte neznamená automaticky diagnózu rakovina. Môže ísť aj o hemoroidy alebo účinok liekov.

„Vyšetrenia ukázali, že až pätina ľudí nad 50 rokov má v hrubom čreve minimálne jeden tzv. adenómový polyp, teda nezhubný nádor,“ zdôraznil Hrčka.

Creva
Foto: GettyImages

Z údajov kolonoskopických pracovísk za rok 2018 vyplýva, že zo 6750 kolonoskopií sa podarilo zachytiť 179 kolorektálnych karcinómov a 271 včasných karcinómov.

Celkovo sa podarilo odstrániť pri kolonoskopii adenómové polypy u 2119 jedincov.

Treba viac testov

Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším počtom kolorektálneho karcinómu. Doteraz sa skríning vykonával oportúnne, čiže na návrh všeobecného lekára pacientovi. Aj to malo postupný účinok. Ako Hrčka upozornil, počet ochorení a úmrtí prestal rásť.

Ak sa pilotný projekt rozosielania testov osvedčí, počet otestovaných ľudí by mohol vzrásť. Ak by testy podstúpilo 50 % a viac ľudí z cieľovej skupiny vo veku 50 až 75 rokov, podľa Hrčku by morbidita a mortalita konečne mohli začať klesať.

Kolorektálny karcinóm je druhým najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u žien po rakovine prsníka. „Aj preto štartujeme kampaň „Naberte odvahu“, aby sme vyzvali verejnosť na starostlivosť o svoje zdravie a aby ľudia neboli voči prevencii ľahostajní. Majú ju hradenú z verejného zdravotného poistenia, zaberie im niekoľko minút a môže zachrániť život,“ dodala Kalavská.

Poisťovne: Niet na čo čakať

Generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková

„Cena ľudského života sa nedá vyčísliť. Preto ak skríning včasným odhalením ochorenia preukázateľne prispel k záchrane ľudských životov, potvrdil svoju opodstatnenosť a VšZP ho bude podporovať.“


Generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan

„Čím skôr sa zistí onkologické ochorenie, tým väčšia je šanca na vyliečenie, v niektorých prípadoch na úplné uzdravenie. Preto sme začiatkom roka našim poistencom poslali okrem listu aj SMS a o spoluprácu sme požiadali ich všeobecných lekárov. Niet na čo čakať. Ak ste vo vyššom veku, zájdite k svojmu lekárovi a dohodnite sa na teste stolice. Môže vám to zachrániť život.“


Členka predstavenstva Union zdravotnej poisťovne Elena Májeková

„Ľudia si dnes často nevážia svoje zdravie a pritom je to najcennejšie, čo máme. Najdôležitejšia je prevencia, ktorá zachraňuje životy a nám v Union zdravotnej poisťovni na nej mimoriadne záleží. Rozhodli sme sa preto prostredníctvom elektronickej pošty opätovne osloviť našich poistencov, ktorí doteraz test na okultné krvácanie neabsolvovali, aby si tento test spravili a nezanedbávali tak starostlivosť o svoje zdravie.“

Návod na odobratie vzorky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia