Nahnevaní zubári chcú pomôcť s výtermi pri testovaní, ministerstvo im však zahatalo cestu

Zubár
Vo vyhláške Ministerstva zdravotníctva SR sú totiž zubní lekári zaradení medzi nelekárske povolania. Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

Zubní lekári nemôžu na celoplošnom testovaní na COVID-19 robiť výtery, pretože sú vo vyhláške Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR zaradení medzi nelekárske povolania. V tlačovom vyhlásení Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) vyjadrila zásadný nesúhlas a rozhorčenie nad znením tejto vyhlášky z 28. októbra.

„Napriek tomu, že SKZL bola jednou z prvých stavovských organizácií, ktorá podporila myšlienku celoplošného testovania občanov a požiadala všetkých zubných lekárov, nielen svojich členov, o súčinnosť pri zabezpečení odborného lekárskeho pokrytia, zubní lekári boli vyhláškou MZ SR zaradení medzi nelekárske povolania, čo im neumožňuje vykonávať výter z nosohltana,“ uviedla špecialistka externej komunikácie komory Lujza Hanová.

Viac o téme: Koronavírus

Do celoplošného testovania sa podľa nej prihlásili aj zubní lekári, výtery však robiť nemôžu, na rozdiel od zdravotných sestier.

„Považujem znenie vyhlášky za vysokú dehonestáciu povolania zubný lekár. Žiadame ministerstvo zdravotníctva o okamžitú nápravu tak, aby mohli zubní lekári, ktorí sa prihlásili, pomôcť pri celoplošnom testovaní vykonávaním výterov z nosohltanu,“ povedal prezident komory Igor Moravčík.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MoravčíkLujza Hanová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSKZL Slovenská komora zubných lekárov