Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
|
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
22. 05. 2019 6:12 od vZdravotnictve.skSITA

Najčastejšou chorobou z povolania je syndróm karpálneho tunela

Takmer polovicu prípadov chorôb z povolania tvoria ochorenia horných končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia. Spomedzi nich dominuje syndróm karpálneho tunela. Choroby z povolania na Slovensku najviac postihujú ľudí medzi 50. – 59. rokom života. Vyplýva to z najnovšej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

NCZI vlani zaznamenalo 308 prípadov novopriznaných chorôb z povolania, z toho u 121 žien a 187 mužov. Oproti predchádzajúcemu roku sa znížil ich počet o 46 prípadov.

„Z dlhodobého hľadiska evidujeme klesajúci trend. V pozorovanom období od roku 2001 ide o druhý najnižší počet prípadov, menej ich bolo len v roku 2013,“ spresňuje generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

Najviac postihnuté boli ruky

Najčastejšie hlásenou chorobou z povolania v minulom roku bolo ochorenie končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia. Išlo o 147 zamestnancov,  teda 47,7 % zo všetkých hlásených chorôb z povolania. V rámci tejto skupiny išlo o najmä o syndróm karpálneho tunela (40 % prípadov), laterálnu epikondylitídu (tzv. tenisový lakeť, 28 % prípadov) a syndróm manžety rotátorov (poranenie ramena, 23 % prípadov).

Zbijacka
Foto: GettyImages

Druhým najčastejším ochorením bolo ochorenie kostí, kĺbov, svalov, ciev a nervov končatín spôsobené prácou s vibrujúcimi nástrojmi s 55 prípadmi (18 %).

Treťou najčastejšou chorobou z povolania s celkovým počtom 28 prípadov (9 %) bola porucha sluchu z hluku.

Prenosné infekčné a parazitárne choroby vrátane chorôb prenosných zo zvierat na ľudí (antropozoonózy), profesionálne dermatózy, silikóza pľúc a profesionálna bronchiálna astma boli zastúpené vo výrazne nižšom počte.

Rastie počet najstarších

Najvyšší počet chorôb z povolania bol v Košickom a Žilinskom kraji. Zdravotnícke zariadenia v Trnavskom a Nitrianskom kraji nenahlásili žiadnu chorobu z povolania.

Chorobou z povolania boli najčastejšie postihnutí ľudia medzi 50. – 59. rokom života (47 %). Po nich nasledovali 40 – 49-roční  (32 %) a 60- a viacroční (13,6 %). U tejto najstaršej skupiny 60- a viacročných pracujúcich sledujeme od roku 2009 stúpajúci trend.

Najviac chorôb z povolania bolo v minulom roku priznaných u kvalifikovaných pracovníkov a remeselníkov (108 prípadov, z nich najviac v hutníctve a strojárstve), operatérov a montérov strojov a zariadení (90 prípadov) a pomocných a nekvalifikovaných pracovníkov (55 prípadov, z nich najviac v ťažbe, stavebníctve, výrobe a doprave).

Odporúčané články

Na čele NCZI ostáva Peter Blaškovitš Chirurgická liečba syndrómu karpálneho tunela môže ísť aj endoskopicky

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X