Najčastejšou chorobou z povolania je syndróm karpálneho tunela

|
Foto: Pixabay.com

Takmer polovicu prípadov chorôb z povolania tvoria ochorenia horných končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia. Spomedzi nich dominuje syndróm karpálneho tunela. Choroby z povolania na Slovensku najviac postihujú ľudí medzi 50. – 59. rokom života. Vyplýva to z najnovšej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

NCZI vlani zaznamenalo 308 prípadov novopriznaných chorôb z povolania, z toho u 121 žien a 187 mužov. Oproti predchádzajúcemu roku sa znížil ich počet o 46 prípadov.

„Z dlhodobého hľadiska evidujeme klesajúci trend. V pozorovanom období od roku 2001 ide o druhý najnižší počet prípadov, menej ich bolo len v roku 2013,“ spresňuje generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

Najviac postihnuté boli ruky

Najčastejšie hlásenou chorobou z povolania v minulom roku bolo ochorenie končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia. Išlo o 147 zamestnancov,  teda 47,7 % zo všetkých hlásených chorôb z povolania. V rámci tejto skupiny išlo o najmä o syndróm karpálneho tunela (40 % prípadov), laterálnu epikondylitídu (tzv. tenisový lakeť, 28 % prípadov) a syndróm manžety rotátorov (poranenie ramena, 23 % prípadov).

Zbijacka
Foto: GettyImages

Druhým najčastejším ochorením bolo ochorenie kostí, kĺbov, svalov, ciev a nervov končatín spôsobené prácou s vibrujúcimi nástrojmi s 55 prípadmi (18 %).

Treťou najčastejšou chorobou z povolania s celkovým počtom 28 prípadov (9 %) bola porucha sluchu z hluku.

Prenosné infekčné a parazitárne choroby vrátane chorôb prenosných zo zvierat na ľudí (antropozoonózy), profesionálne dermatózy, silikóza pľúc a profesionálna bronchiálna astma boli zastúpené vo výrazne nižšom počte.

Rastie počet najstarších

Najvyšší počet chorôb z povolania bol v Košickom a Žilinskom kraji. Zdravotnícke zariadenia v Trnavskom a Nitrianskom kraji nenahlásili žiadnu chorobu z povolania.

Chorobou z povolania boli najčastejšie postihnutí ľudia medzi 50. – 59. rokom života (47 %). Po nich nasledovali 40 – 49-roční  (32 %) a 60- a viacroční (13,6 %). U tejto najstaršej skupiny 60- a viacročných pracujúcich sledujeme od roku 2009 stúpajúci trend.

Najviac chorôb z povolania bolo v minulom roku priznaných u kvalifikovaných pracovníkov a remeselníkov (108 prípadov, z nich najviac v hutníctve a strojárstve), operatérov a montérov strojov a zariadení (90 prípadov) a pomocných a nekvalifikovaných pracovníkov (55 prípadov, z nich najviac v ťažbe, stavebníctve, výrobe a doprave).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií