Najlepší liek na kašeľ a prechladnutie poznali už naši predkovia. Vedci skúmali účinky medu

med
med Foto: ilusračné, Getty Images

Odborníci na základe najnovšieho výskumu odporúčajú liečiť kašeľ a prechladnutie pomocou medu.

Štúdiu uskutočnili odborníci na univerzite v britskom Oxforde, pričom podľa expertov med môže byť lepší ako konvenčná liečba kašľa, nádchy či bolestí v krku. Vyzdvihujú navyše aj jeho cenu, dostupnosť a žiadne vedľajšie účinky.

Med ako alternatíva k antibiotikám

Lekári podľa vedcov z Oxfordu odporúčajú med ako alternatívu k antibiotikám, ktoré bývajú predpisované aj pri chorobách, na ktoré nezaberajú.

„Infekcie horných dýchacích ciest sú najčastejšou príčinou predpisovania antibiotík. Keďže väčšina z nich je vírusového pôvodu, predpisované antibiotiká sú neúčinné a nevhodné,“ tvrdia podľa The Guardian autori štúdie, ktorú publikovali na stránkach BMJ Evidence Based Medicine.

Účinnejší než bežné lieky

Odborníci skúmali databázu údajov z relevantných výskumov sledujúcich med a prípravky, ktoré ho obsahovali ako prísadu – najmä antihistaminiká, expektoranciá, antitusiká a lieky proti bolesti. Vedci našli 14 relevantných klinických štúdií s dovedna 1761 účastníkmi všetkých vekových skupín.

Analýza výskumných údajov ukázala, že med je účinnejší ako bežné lieky, napríklad pri liečení kašľa. Dva výskumy zistili, že u osôb, ktoré užili med, trval kašeľ o jeden až dva dni kratšie. Vedci však dodali, že na vyvodenie presnejších záverov bude stále potrebné uskutočniť ďalšie štúdie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom