Najlepšie pôrodnice: pre rodičky Žilina, odborníci hodnotia najvyššie Trenčín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
pôrod
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Ôsmy ročník Sprievodcu pôrodnicami pozná svojich víťazov. Najlepšie pôrodnice sú podľa celkového hodnotenia v Súkromnej gynekologicko-pôrodníckej nemocnici GPN Koch v Bratislave, Liptovskej nemocnici s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, Nemocnici A. Leňa v Humennom a Univerzitnej nemocnici v Martine.

Ide o prvé miesta v rôznych úrovniach neonatologickej starostlivosti. Hodnotenie a porovnanie slovenských pôrodníc pripravuje Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk. Výsledky prezentovali na štvrtkovej tlačovej besede.

Celkove hodnotenie je spojením dvoch častí, expertného hodnotenia a hodnotenia matiek.

Rodičkám chýba skorý kontakt s deťmi

Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roka 2 839 matiek. Webová aplikácia má 14 otázok, ktoré smerujú na tri hlavné oblasti starostlivosti: starostlivosť o ženu počas a po pôrode, ale aj starostlivosť o dieťa.

Top tri pôrodnice podľa hodnotenia matiek boli Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina (hodnotenie 95,9 %), NsP Spišská Nová Ves (94,5 %) a NsP Považská Bystrica (93,9 %).

Najväčší počet bodov získali pôrodnice za umožnenie prítomnosti sprevádzajúcej osoby, odbornosť zdravotníckeho personálu alebo vybavenie pôrodného traktu.

Najmenej bodov dostali pôrodnice za podporu skorého kontaktu medzi matkou a dieťaťom, podporu dojčenia a ochotu personálu načúvať a reagovať na individuálne potreby rodičky.

„Keďže z výsledkov predošlého ročníka odznela výhrada k predpôrodnej príprave, jej absencii alebo kvalite, dobrou spravou je, že mnohé pôrodnice jej už venujú zvýšenú pozornosť a ponúkajú rôzne nové kurzy pre mamičky,“ uviedla šéfredaktorka portálu rodinka.sk Eva Pavlíková.

Podľa nej sa zmena odrazila vo väčšej spokojnosti v aktuálnom hodnotení, keď spokojnosť vzrástla o 10 percentuálnych bodov.

Experti hodnotili podľa úrovne starostlivosti

V prípade expertného hodnotenia sú pôrodnice rozdelené do štyroch kategórií podľa úrovne neonatologickej starostlivosti. Na Slovensku sú pôrodnice so štyrmi stupňami (I, II, III, III+ ).

V prvej úrovni starostlivosti bola na treťom mieste Nemocnica s poliklinikou Brezno, druhé miesto obsadila Vranovská nemocnica, víťazom v kategórii je GPN Koch.

Na druhej úrovni sa umiestnila na treťom mieste Nemocnica Košice-Šaca. Predbehla ju Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok a zvíťazila liptovská nemocnica.

V tretej úrovni neonatologickej starostlivosti obsadila tretie miesto Nemocnica A. Leňa v Humennom, druhú priečku získala Univerzitná nemocnica Bratislava – Ružinov. Zvíťazila Fakultná nemocnica v Trenčíne.

Na najvyššej úrovni III+ obsadila tretie miesto Fakultná nemocnica s poliklinikou J.A. Reimana Prešov – monoblok. Druhé miesto patrí Univerzitnej nemocnici v Martine a prvenstvo si odniesla Univerzitná nemocnica Bratislava – Antolská. Centrá v tejto úrovni koncentrujú závažné prípady tehotenských a neonatálnych komplikácií.

Bez uvedenia úrovne neonatologickej starostlivosti podľa expertného hodnotenia obsadila tretiu priečku Nemocnica A. Leňa Humenné, predbehla ju UNB – Ružinov a zvíťazila FN Trenčín.

Počet pôrodov klesol

V roku 2018 bolo v 51 slovenských pôrodniciach vyše 56 tisíc pôrodov. Oproti predchádzajúcemu roku ide o pokles o 995 pôrodov. V priemere pripadá na jednu pôrodnicu 1 107 pôrodov za rok.

Najmenej pôrodov bolo v Revúcej, teda 242. Nasledovali Snina s 310 pôrodmi a Kráľovský Chlmec, kde sa narodilo 357 detí. Najviac detí sa narodilo v Bratislave – Petržalke, a to vyše 3 239, v Ružinove ich bolo 2 975 a v Trenčíne 2 242.

„Tento rok kleslo najvyššie percento cisárskych rezov pod hodnotu 30 % celkovo a pod 50 % v každej jednej pôrodnici. To je veľký úspech oproti minulému roku,“ uviedla odborná garantka projektu Silvia Hnilicová.

„Najvyšší pokles sme zaznamenali v Topoľčanoch, o takmer 8 percentuálnych bodov, a vyše 4 p.b. v Rožňave, Rimavskej Sobote a Komárne,“ dodala. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje za ideálny podiel cisárskych rezov v rozpätí 10 – 15 %.

Najvyšší podiel cisárskych rezov bol v Nových Zámkoch, a to vyše 47 %, taktiež v Nitre (46,2 %) a v Komárne (45,6 %). Na opačnej strane tabuľky sú pôrodnice v Partizánskom (14,6 %), Trenčíne (15,5 %) a Rimavskej Sobote (15,6 %).

Prieskum venoval pozornosť aj perinatálnej úmrtnosti. Najvyššia bola v Revúcej, Prešove (GPO I) a Kežmarku. Najmenej úmrtí bolo v Brezne, Kráľovskom Chlmci a Liptovskom Mikuláši.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Eva PavlíkováSilvia Hnilicová