Najlepšou budúcou sestrou je Dominika Tarasovičová

|

Víťazka si zo súťaže odniesla 3000 eur a všetci finalisti zároveň získali garantované pracovné miesto

Ocenenie Florence roka 2018 pre najlepšiu budúcu sestru získala Dominika Tarasovičová zo Starej Ľubovne. Informovala o tom sieť nemocníc Svet zdravia vo svojej tlačovej správe.

Dvadsiatka najlepších študentiek a študentov – budúcich sestier si 27. a 28. októbra v Nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves testovala svoje vedomosti v treťom ročníku celoštátnej súťaže.

Víťazka si zo súťaže odniesla 3000 eur a všetci finalisti zároveň získali garantované pracovné miesto. Odbornú súťaž organizovala sieť nemocníc Svet zdravia spoločne s partnermi, tento rok sa konal už jej tretí ročník.

Zažili skutočnú nemocnicu

Súťažiaci si vyskúšali, ako ošetriť črevnú stómiu, ako správne resuscitovať, dezinfikovať si ruky či triediť pacientov na urgentnom príjme.

„Súťažou Florence roka sa snažíme budúcim sestrám ukázať, ako funguje skutočná nemocnica a poskytnúť im priestor, aby sa mohli naučiť aj veci, o ktorých sa počas štúdia hovorí len okrajovo,“ uviedol generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia Vladimír Dvorový.

Podľa Dvorového študenti majú možnosť otestovať si svoje teoretické vedomosti a pripravenosť na budúcu prax v nemocniciach či poliklinikách.

Najprv prednášky, potom súťaž

Dvadsať najlepších budúcich sestier – 19 študentiek a jeden študent, ktorí postúpili do finálového kola, strávili v spišskonovoveskej nemocnici celý víkend. V sobotu absolvovali niekoľko prednášok nielen na medicínske, ale aj nemedicínske témy. Dozvedeli sa tak napríklad viac o tom, ako zdravotné poisťovne platia nemocnice.

Potom ich rozdelili do štyroch skupín a absolvovali štyri odborné workshopy.

V nedeľu súťažili. Čakali ich testy aj rôzne praktické úlohy. Organizátori pre nich pripravili rozličné simulované situácie, na ktoré museli reagovať.

Tarasovičová: Nie je nič krajšie, ako vedieť pacienta usmerniť v liečbe

Dominika Tarasovičová
Titul Florence roka 2018 získala Dominika Tarasovičová Foto: Svet zdravia

„Odmalička vnímam povolanie zdravotnej sestry ako jedno z najvznešenejších povolaní na svete,“ zhodnotila víťazka. Podľa Dominiky Tarasovičovej, študentky Prešovskej univerzity, nie je nič krajšie, ako vedieť pacienta usmerniť v liečbe, motivovať či pomôcť mu v každej chvíli.

Študentka chce v budúcnosti pracovať na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Druhé miesto získala Patrícia Bečková z Nitry, študentka Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Zo súťaže si odniesla finančnú odmenu vo výške 500 eur.

Tretie miesto obsadila Dominika Filipko z Trnavy, študentka Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave (Fakulta zdravotníctva Banská Bystrica). Za svoje umiestnenie získala 300 eur.

V špeciálnej kategórii Dôvera za vedomosti v oblasti zdravotného poistenia získala ocenenie a finančnú odmenu vo výške 1000 eur už spomínaná Dominika Filipko.

Ďalší špeciálny titul – Sestra s najväčším srdcom získala Darina Poláková zo Strednej zdravotníckej školy na Strečnianskej ulici v Bratislave. Cenu organizátor udelil za empatický prístup a komunikáciu s pacientom, a to vôbec po prvýkrát.

Tri kolá

Súťaž pozostávala z troch kôl. Najprv sa do nej museli súťažiaci prihlásiť. V tomto roku tak urobilo 184 uchádzačov.

V druhom kole súťažiaci vypracovali prípadové štúdie/kazuistiky formou online kvízu. Tento rok vyplnili 143 kvízov. Na základe výsledkov vybrali najlepšiu dvadsiatku finalistov, ktorá sa zúčastnila súťaže v spišskonovoveskej nemocnici.

Súťaž organizuje sieť nemocníc Svet zdravia v spolupráci s partnermi súťaže – sieťou polikliník ProCare a zdravotnou poisťovňou Dôvera. Odborným garantom je Fakulta zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove.

Prečo Florence

Florence Nightingale
Florence Nightingale by Goodman [Public domain], via Wikimedia Commons

Súťaž nesie meno Florence Nightingaleovej (1820 – 1910), zakladateľky moderného ošetrovateľstva, ktorá za krymskej vojny v roku 1854 v Turecku ošetrovala ranených. Kritizovala podmienky, v ktorých sa vojaci nachádzali.

Vytvorila zásady zdravého prostredia v ošetrovni: čistý vzduch (vetranie, udržiavanie teploty, uloženie pacienta v miestnosti), čistá voda (zdroj infekcií), kanalizácia (riziko epidémií), čistota a svetlo (priame, slnečné).

Jej teória tzv. manažmentu maličkostí sa týkala aj hluku, zloženia stravy a jej podávania.

Za pol roka sa vďaka jej opatreniam znížila úmrtnosť vojakov zo šesťdesiat na dve percentá. V roku 1860 založila prvú školu pre ošetrovateľky na svete a v roku 1869 bola spoluzakladateľkou prvej dievčenskej vysokej školy medicíny.