Najstaršia slovenská pediatrička: Aj vo veku 91 rokov ešte stále pracuje, čo ju v zdravotníctve drží?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Mária Slugeňová, lekárka, pediatrička
Doktorka Mária Slugeňová z Levoče vo veku 91 rokov stále ordinuje Foto: AGEL

V rámci personálnej krízy v zdravotníctve sa veľa hovorí aj o tom, že v nemocniciach a ambulanciách pracuje mnoho zdravotníkov v dôchodkovom veku a nemá ich kto nahradiť. Extrémny dôkaz prináša aj dvojica medicínu praktizujúcich deväťdesiatnikov.

Najstarším praktickým lekárom na Slovenku je totiž doktor Karol Mika, ktorý má 93 rokov a stále ordinuje v Banskej Bystrici. Na Spiši zase detských pacientov lieči 91-ročná doktorka Mária Slugeňová. Ako však vraví, nepracuje kvôli peniazom, ale kvôli ľuďom.

Slugeňová je pediatričkou už 67 rokov. Aj dnes ešte päť dní do týždňa vyšetruje deti zo „svojho“ obvodu, pod ktorý spadá časť mesta Levoča, časť obce Doľany s názvom Roškovce, Spišský Hrhov a časť Levočská Dolina.

Bežný deň

„Šesť hodín ambulancia, vyšetrovanie a potom ostatné, písanie, objednávanie liekov, vypisovanie, rôznych hlásení,“ tak opisuje svoj pracovný deň. Napriek vysokému veku predpisuje recepty aj elektronicky, rovnako používa systém elektronického zdravotníctva.

Ako sama hovorí, administratívnej práce je dnes omnoho viac ako kedysi. Rodáčka z Košíc začala pracovať v nemocnici v Levoči ako 25-ročná. Bez atestácie si najprv musela odpracovať tri roky, až po absolvovaní praxe mohla začať pracovať ako detská lekárka.

„Začínala som ako lekárka pre dospelých a až neskôr som začala pracovať s detskými pacientmi. Absolvovala som rôzne školenia a samotná atestácia bola už z pediatrie. Predstavte si to, bola som prvá obvodná detská lekárka na Spiši,“ vysvetľuje Slugeňová.

COVIDový prípad

Za takmer 70 rokov sa v zdravotníctve veľa zmenilo, kedysi bolo podľa Slugeňovej viac času na rozprávanie sa s pacientmi a vysvetľovanie vecí. Možno by to pomohlo aj v aktuálnej situácii, najmä v čase pandémie.

„Nie som odborník v týchto veciach, ale myslím si, že asi niektorí ľudia tomu nepomáhajú a nevyvíja sa to tak, ako by sa to pravdepodobne malo vyvíjať,“ myslí si skúsená pediatrička o vývoji pandémie.

Aj ona sama sa stretla s prípadom novorodenca, ktorý mal „hrozné dýchanie, až stonal, keď dýchal“. Aj keď podobné príznaky videla u dieťaťa prvýkrát, hneď vedela, že ho treba poslať do nemocnice.

Pra-pra vnuci prvých pacientov

Slugeňová chodí ešte stále slúžiť aj na detské oddelenie do nemocnice, raz alebo dvakrát do mesiaca. „Niekto si môže myslieť, že tá robí už dlho, musí mať milióny, ale figu borovú, nie je to tak,“ hovorí s úsmevom Slugeňová.

Ani zlá finančná situácia v zdravotníctve ju však neodradila od práce, za čo ju mesto Levoča pri príležitosti jubileí aj niekoľkokrát ocenilo. Predsa len, ambulantne sa starala o niekoľko generácií tamojších obyvateľov. Občas k nej dnes prídu aj pra-pra vnuci jej prvých pacientov.

Doktorka Slugeňová je vdova, jej syn žije v Bratislave a je už na dôchodku. Najstaršia detská lekárka na Slovensku sa však do dôchodku tak skoro nechystá. „Viete, ja pracujem preto, aby som nebola sama,“ vysvetľuje dôvod, prečo si nedopraje zaslúžený odpočinok.

Ako sama hovorí, presne vie, ako s deťmi komunikovať, ako ich vyšetriť, aby sa nebáli a bola by škoda taký pekný dar nevyužívať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Karol MikaMária Slugeňová
Firmy a inštitúcie Nemocnica Levoča