Najvýraznejší nárast prípadov COVID-19 zaznamenali dve mestá, na vine sú opäť svadby i rodinné oslavy

Koronavírus

Najvýraznejší nárast ochorenia za piatok 9. októbra zaznamenali úrady verejného zdravotníctva v Bardejove a Dolnom Kubíne.

Ako informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Daša Račková, prevažná časť ochorení má súvislosť so svadbami, rodinnými oslavami a ďalšími početnejšími spoločenskými udalosťami.

Viac o téme: Koronavírus

Početnejší výskyt COVID-19 vo svojej územnej pôsobnosti hlásili aj regionálne úrady verejného zdravotnícva (RÚVZ) v Bratislave, Prievidzi, Dunajskej Strede, Liptovskom Mikuláši, Trebišove, Čadci či Prešove.

„Aj v prípade RÚVZ Prešov ide prevažne o dohľadané kontakty pozitívne testovaných osôb, ktoré sa zúčastnili na svadbách či rôznych početnejších rodinných udalostiach, a ktoré nákazu následne rozšírili do ďalších kolektívov,“ ozrejmila Račková.

COVID-19 sa vyskytol aj v DSS

RÚVZ Čadca informoval, že pri nových prípadoch ide prevažne o dohľadané kontakty pozitívne testovaných ľudí, v menšej miere aj o importy zo zahraničia. Ochorenie COVID-19 bolo potvrdené aj u ľudí s klinickými príznakmi ochorenia, ktorí iniciatívne kontaktovali svojho ošetrujúceho lekára.

Pozitívne testovaná bola aj časť klientov a personálu v centre sociálnych služieb. RÚVZ spolupracuje pri protiepidemických opatreniach so zriaďovateľom centra, postupuje sa podľa vypracovaného krízového plánu.

V Dunajskej Strede potvrdili početnejší výskyt COVID-19 u zamestnancov a klientov zariadenia sociálnych služieb. RÚVZ nariadil úplnú karanténu zariadenia, zákaz návštev, prijímania nových klientov a ich prekladanie do iných zariadení. V spolupráci s vedením centra prijal aj ďalšie protiepidemické opatrenia.

Dohľadané kontakty zo svadieb

RÚVZ Prievidza priblížil, že v jeho spádovej oblasti išlo zväčša o dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy, predovšetkým zo svadieb. Vyskytlo sa aj niekoľko menších ohnísk, ktoré RÚVZ monitoruje a sporadické prípady, pri ktorých začal epidemiologické vyšetrovanie.

Aj v Liptovskom Mikuláši väčšinu prípadov tvoria dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy na pracoviskách, vyskytli sa aj nové ochorenia, pri ktorých sa začalo epidemiologické vyšetrovanie.

Podstatnú časť potvrdených prípadov v Trebišove tvoria dohľadané kontakty pozitívnych osôb, ktoré sa ešte pred sprísneným celoplošných opatrení zúčastňovali na svadbách či rodinných oslavách. Účastníci následne vírus rozšírili do kolektívov pracovísk, výchovno-vzdelávacích pracovísk či do rodín.

Ochorenie sa v malom množstve potvrdilo aj v jednom zo zariadení sociálnych služieb, kde je v súčasnosti nastavený špeciálny režim fungovania.

„Situáciu v Bratislave a odporúčania epidemiológov môžete podrobnejšie sledovať cez Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hl.m,“ uviedla Račková.

COVID-19 sa začína šíriť najmä v rodinách

Hovorkyňa ÚVZ SR ďalej objasnila, že vývoj epidémie COVID-19 na Slovensku má charakter celoplošne zvýšeného výskytu. Prevažne je to dôsledkom konania svadieb, rodinných osláv, firemných podujatí a ďalších rodinných či spoločenských udalostí v posledných týždňoch.

Niektorí potenciálne nakazení účastníci následne navštívili aj ďalšie svadby a rôzne rodinné udalosti. Toto všetko sa stalo miestom vzniku množstva ďalších ohnísk s veľkým počtom nakazených, ktorí následne šírili toto ochorenie v rodinách, na pracoviskách, školách, škôlkach, zariadeniach sociálnych služieb či zdravotníckych zariadeniach,“ vysvetlila Račková.

V súčasnosti sa ochorenie COVID-19 začína šíriť najmä v rodinách.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva zaznamenali za piatok 9. októbra 1 887 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom z 11 123 vykonaných laboratórnych vyšetrení. ÚVZ SR vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu navrhne prijatie prísnejších opatrení a ďalších odporúčaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša Račková
Firmy a inštitúcie RÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctvaÚrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)