Delta variant koronavírusu majú na Slovensku ďalšie desiatky ľudí, väčšina z nich bola nezaočkovaná

Koronavírus, test
Na Slovensku potvrdili ďalších 412 nakazených. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na Slovensku potvrdili ďalších 72 nových výskytov delta variantu SARS-CoV-2. Ako informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, väčšinu prípadov, teda 63 percent, tvoril import zo zahraničia.

Viac o téme: Koronavírus

Ďalej išlo o úzke kontakty týchto osôb, no vyskytli sa aj prípady bez cestovateľskej anamnézy. Delta variant sa podľa hygienikov potvrdil prevažne u neočkovaných ľudí.

„Celkovo sme na Slovensku od júna 2021 (prvého potvrdeného delta variantu) laboratórne potvrdili 107 prípadov. Hoci v súčasnosti na Slovensku ešte mierne prevažuje alfa variant, môžeme očakávať ďalší rast podielu delta variantu. Vzhľadom na rýchlosť šírenia delta variantu môže na význame naberať komunitné šírenie,“ upozorňuje ÚVZ a pripomína, že najúčinnejšiu ochranou proti COVID-19 je očkovanie.

Delta variant koronavírusu – príznaky

.. sa podobajú skôr na chrípku, nádchu či alergiu, pri miernych príznakoch sa podobajú na prechladnutie. Typickým symptómom je bolesť hlavy, bolesť hrdla, výtok z nosa a zvýšená teplota či horúčka.

Strata chuti a čuchu už nebýva tak častým prejavom, vyskytnúť sa môžu hnačky.

Deltou sa častejšie infikujú mladšie osoby, ktoré môžu ľahšie príznaky podceniť a výrazne infekčnejší variant vírusu šíriť ďalej.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ SR Úrad verejného zdravotníctva SR