Nakazené kliešte sa presúvajú stále vyššie, najrizikovejšie sú dva slovenské regióny

Kliešť
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová, zmena klimatických podmienok spôsobuje, že kliešte sa posúvajú na sever a do vyšších polôh.

Kliešte zaplavujú najmä dve oblasti

Pôvodné endemické oblasti tak prestávajú platiť a kliešte sa vo veľkej miere vyskytujú v Banskobystrickom a Žilinskom kraji.

Takmer polovica tohtoročných prípadov kliešťovej encefalitídy pochádza z Banskobystrického kraja – 53 prípadov v okresoch Banská Bystrica a Brezno. Nasleduje Žilinský kraj – 32 prípadov v okresoch Žilina a Bytča a Trenčiansky kraj – 26 prípadov v okresoch Považská Bystrica a Púchov.

Riziková konzumácia produktov zo surového mlieka

Zaznamenaných máme päť rodinných epidémií kliešťovej encefalitídy, ktoré vznikli v súvislosti s konzumáciou surového mlieka a výrobkov z neho – syru ovčieho a kozieho pôvodu,“ dodala hovorkyňa.

Kliešte nemajú radi sucho a horúco. Zmena klimatických podmienok preto zapríčinila posun kliešťov na sever a do vyšších nadmorských výšok nad 1 000 metrov nad morom v rámci Európy. V Európe sa najsevernejšie zaznamenali v roku 2008 prípady kliešťovej encefalitídy pri severnom polárnom kruhu vo Fínsku, konkrétne v oblasti Simo. Zmena pôsobnosti kliešťov sa týka aj Slovenska. Zatiaľ čo v minulosti boli rizikové oblasti južnejšie položené, napríklad oblasť Rožňavy, Ponitrie, povodie Váhu a Trenčiansky kraj, dnes sa najviac prípadov hlási z Banskobystrického a Žilinského kraja,“ uviedla Jana Kerlik z Odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ s tým, že s kliešťami je potrebné u nás počítať aj v horských oblastiach.

Darí sa im aj v nadmorských výškach

Kliešte boli napríklad zaznamenané v oblasti sedla Čertovica vo Veľkej Fatre vo výške 1 440 metrov nad morom.

Útočia dokonca aj v zime

Mierne zimy takmer bez mrazov zapríčiňujú, že kliešte nie sú len sezónnou hrozbou, pričom prisatého kliešťa možno objaviť aj počas zimných mesiacoch.

„Upozorňujeme ľudí, že ochorenie si možno aj priniesť zo zahraničia. V rámci letných dovoleniek ľudia navštevujú susedné Rakúsko, Českú republiku, Nemecko, Slovinsko, ktoré patria medzi krajiny s výskytom rizikových oblastí kliešťovej encefalitídy. Za ostatné roky sa v rámci Európy hlási najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy zo susednej Českej republiky. Vďaka posunu kliešťov do vyšších oblastí je možné sa kliešťovou encefalitídou nakaziť v českých Krkonošiach ako aj v rakúskych Alpách,“ dodala Kerlik.

Najlepšou prevenciou je očkovanie

Každý rok odborníci apelujú na ľudí, že najúčinnejšou prevenciou je očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Na rozdiel od zahraničia, sa na Slovensku ľudia očkujú proti kliešťovej encefalitíde minimálne, zaočkovaných je niečo okolo jedného percenta.

Pri pobyte v prírode odporúčajú odborníci okrem adekvátneho oblečenia pravidelnú aplikáciu repelentného prípravku, keďže účinnosť týchto prípravkov býva minimálne dve hodiny. Prisatého kliešťa je potrebné čo najskôr správne vybrať.

Vírus ničí teplota nad 70 stupňov Celzia

K preventívnym opatreniam patrí tiež preváranie surového mlieka pred konzumáciou.

V prípade syra vyrobeného zo surového mlieka je potrebné syr opiecť z oboch strán, keďže vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 stupňov Celzia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana KerlikMária Tolnayová
Firmy a inštitúcie RÚVZ Banská Bystrica