Náklady na liečbu hemofílie rastú

Krvinky.jpg
Foto: Pixabay.com

Hemofília, porucha zrážanlivosti krvi, patrí medzi najnákladnejšie diagnózy s potrebou celoživotnej liečby koagulačnými faktormi. Svetový deň hemofílie si pripomíname v utorok 17. apríla.

Všeobecná zdravotná poisťovňa, v ktorej je väčšina pacientov s týmto ochorením (podiel na liečbe má vo výške 98,5 % celkových nákladov v SR), na ich liečbu vlani vynaložila 17,1 milióna eur, rok predtým to bolo 16,8 milióna a v roku 2015 to bolo 15,2 milióna eur.

Ako informovala hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková, z verejného zdravotného poistenia poisťovňa vlani uhradila jednému pacientovi s hemofíliou koagulačné faktory v priemere za 27 126 eur. Finančne najnáročnejšiu liečbu koagulačnými faktormi za 764 400 eur vlani uhradila 5-ročnému dieťaťu. Podobne nákladnú liečbu VšZP vlani zaplatila aj hemofilikovi vo vážnom stave, celkovo na ňu za rok vynaložila 727 399 eur.

Nakupujú centrálne

Aby VšZP zabezpečovala liečbu týchto poistencov čo najefektívnejšie, koagulačné faktory nakupuje už od roku 1998 centrálne. Ide o liečbu pre pacientov s von Willebrandovým ochorením, s deficitom faktora Vll, faktora Vlll a faktora lX.

Centrálny nákup znižuje dlh zdravotníckych zariadení, zabezpečuje dostupnosť liečby pre väčší počet poistencov, zabezpečuje pri výhodných obchodných podmienkach väčšiu efektivitu liečby finančne náročnej zdravotnej starostlivosti.

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nemusí investovať vlastné prostriedky a čakať na preplatenie uhradených liekov zdravotnou poisťovňou, vyššia je tiež dostupnosť profylaktickej liečby.

Za rok 2017 VšZP pri centrálnych nákupoch koagulačných faktorov usporila takmer 4 milióny eur. Zľava na cene dohodnutej v centrálnom nákupe je v priemere 25% z maximálnej úhrady zdravotnej poisťovne.

Najvyšší percentuálny podiel na centrálne nakupovaných liekoch v roku 2017 predstavujú onkologické lieky, 35 %, a hneď za nimi nasledujú práve koagulačné faktory, ktoré tvoria 18,7% z celkového objemu nákladov.

Svetový deň hemofílie

17. apríl bol za Svetový deň hemofílie zvolený na počesť zakladateľa Svetovej federácie hemofílie (WHF) Franka Schnabela, ktorý sa narodil v ten istý deň. Cieľom iniciatívy je nielen uctenie si jeho pamiatky, ale predovšetkým má pripomínať a rozširovať jeho osobnú misiu s cieľom zlepšiť globálnu starostlivosť o ľudí s hemofíliou.

Pri príležitosti Svetového dňa hemofílie sa rozsvietia po celom svete významné budovy a domácnosti na červeno, ako symbol životodarnej krvi, ktorá pre ľudí s vrodenými krvácavými ochoreniami spôsobuje vážne zdravotné problémy.

V utorok 17. apríla budú vysvietené na červeno mnohé strategické budovy či miesta po celom svete vrátane Slovenska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa