Naprieč celou EÚ bude digitálny COVID preukaz o očkovaní platiť deväť mesiacov

Hand man holds smartphone displaying on app mobile valid digital green vaccination certificate for Covid 19
Európska komisia od 1. februára nastavila jednotné pravidlá platnosti preukazu pre celú EÚ. Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Digitálny COVID preukaz Európskej únie (EÚ) o očkovaní bude platiť deväť mesiacov. Európska komisia od 1. februára nastavila jednotné pravidlá pre dobu platnosti preukazu. Ako informuje Ministerstvo zdravotníctva SR, toto obmedzenie bude platiť nielen pri cestovaní, ale aj v rámci slovenských pravidiel.

„Úrad verejného zdravotníctva zapracováva zmenu aj do vyhlášok. Platnosť deväť mesiacov je už uvedená v novej vyhláške k izolácii pozitívnych osôb a karanténe úzkych kontaktov,“ doplnil rezort. Po skončení platnosti preukazu bude osoba v režime základ, teda ako keby nebola zaočkovaná. Podaním posilňujúcej dávky sa platnosť automaticky predĺži na ďalšie obdobie.

Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že po očkovaní a aj prekonaní ochorenia je potrebné o doklad požiadať. Automaticky je zasielaný v prípade, ak má osoba nastavené automatické zasielanie. O digitálny preukaz je potrebné požiadať elektronicky prostredníctvom stránky korona.gov.sk alebo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíÚrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR