Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cigareta
Foto: Morguefile.com
17. 08. 2018 8:32 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Národný onkologický program má znížiť výskyt nádorových ochorení

Ministerstvo plánuje zaviesť povinné očkovanie proti HPV a hradiť kúru pri odvykaní od fajčenia

Vláda bude po niekoľkotýždňovej prestávke opäť rokovať. V stredu 22. augusta bude na programe aj Národný onkologický program (NOP) SR, ktorý predložilo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Podľa prekladacej správy má znížiť výskyt nádorových ochorení a úmrtnosť, ako aj zlepšiť kvalitu života onkologických pacientov.

Ministerstvo to chce docieliť prevenciou, skríningom, včasnou diagnostikou a optimálnou liečbou. Dôležité je aj sledovanie po liečbe, paliatívne sprevádzanie a starostlivosť o pacienta na konci života.

Rakoviny je stále viac

Keď vláda prijme NOP, Slovensko bude mať podľa ministerstva ucelený program pre preventívne aktivity, kontroly chorobnosti a úmernosti a do roku 2020 bude porovnateľný s aktivitami v ostatných krajinách EÚ.

„Nádorové ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou úmrtia v SR. Vznik nových nádorových ochorení v SR medziročne kontinuálne stúpa, pričom mierny pokles mortality je zaznamenaný len pri niektorých nádorových ochoreniach. Problematike nádorových ochorení je preto nevyhnutné venovať komplexnú pozornosť, pretože má vplyv na všetkých obyvateľov SR,“ uvádza sa v predkladacej správe.

Jedným z cieľov je zníženie užívania tabaku vo všetkých vekových kategóriách prostredníctvom programu „Slovensko nefajčí“ a vytvorenie mechanizmu úhrad z verejného zdravotného poistenia pri kúre, ktorú absolvuje fajčiar pri odvykaní. NOP chce ďalej obmedziť fajčenie na verejných miestach a podporovať opatrenia proti fajčeniu na pracoviskách.

Pozornosť onkologickým ochoreniam zapríčineným vírusmi

Program sa týka aj nádorových ochorení, ktoré sú spôsobené vírusmi hepatitídy VHB a VHC. Ľudia, ktorí užívajú intravenózne drogy, aj tí, čo žijú bez domova, ale aj profesionáli, ktorí s nimi pracujú, majú vyššie riziko nákazy. Je potrebné ich lepšie informovať a uľahčiť im prístup k diagnostike. Pri VHB je podľa predkladaného dokumentu najúčinnejšou metódou očkovanie.

Aj ľudský papilomavírus, t. j. HPV, je bežnou pohlavne prenosnou infekciou a spôsobuje rakovinu krčka maternice, análne a vaginálne nádory, ale aj rakovinu nosohltana. Prevencia musí byť zakotvená legislatívne formou povinného očkovania s plnou úhradou zo zdravotného poistenia

NOP vychádza z hodnotenia rôznych spôsobov kontroly nádorových ochorení a program zahŕňa a podporuje využitie tých opatrení, ktoré sú považované za nákladovo najefektívnejšie a najvýhodnejšie pre celú populáciu. Má zmenšiť rozdiely medzi SR a vyspelými krajinami EÚ.

Odporúčané články

Spoločnosť Pfizer kupuje firmu Array BioPharma, špecializuje sa na liečbu rakovinových ochorení Mladším ako 18 rokov zakážu vstup do solárií

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Stratené doklady v Chorvátsku? Ako postupovať a kde si vybaviť náhradné Foto: Čiastočné zatmenie Mesiaca sledovalo aj Slovensko Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope Zvýšenie minimálnej mzdy na 635 eur je zbytočný hazard, s návrhom odborárov nesúhlasí ani Klub 500 Umelá inteligencia sa sama naučila riešiť Rubikovu kocku, na poskladanie potrebovala len sekundu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X