Národný register zdravotníckych pracovníkov by sa mal rozšíriť, pribudnú údaje z centrálneho registra

Doktor, lekár, analýza, zdravotníctvo
Ilustračné foto: Getty Images www.gettyimages.com

Národný register zdravotníckych pracovníkov by sa mal rozšíriť. Doplniť by sa doň mali údaje z Centrálneho registra zdravotníckych pracovníkov v ďalšom vzdelávaní. Štát chce vytvoriť aj právny základ Národného registra prijímateľov zdravotnej starostlivosti. V praxi totiž absentuje dostatočné oddelenie administratívnych údajov pacienta od zdravotných údajov obsiahnutých v elektronickej zdravotnej knižke.

Register by malo viesť ministerstvo

Elektronická zdravotná knižka bude aj naďalej administratívne údaje obsahovať, tie však do nej budú poskytované z Národného registra prijímateľov zdravotnej starostlivosti ako údajovej základne. Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý v stredu schválila vláda.

Navrhovaná úprava zavádza, aby údaje z Centrálneho registra zdravotníckych pracovníkov v ďalšom vzdelávaní boli súčasťou Národného registra zdravotníckych pracovníkov, ktorého údaje spravuje a prevádzkuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). V súčasnosti totiž vedie Centrálny register zdravotníckych pracovníkov v ďalšom vzdelávaní Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave, pričom podľa platnej právnej úpravy by tento register od 1. septembra 2021 malo viesť ministerstvo zdravotníctva.

Poskytnúť by mali aj ordinačné hodiny

„Nakoľko NCZI dlhodobo vedie údajovú základňu národného zdravotníckeho informačného systému, súčasťou ktorej je aj Národný register zdravotníckych pracovníkov obsahujúci údaje o zdravotníckych pracovníkoch, nejaví sa oddelené vedenie údajov z Centrálneho registra zdravotníckych pracovníkov v ďalšom vzdelávaní na ministerstve zdravotníctva ako systémové,“ vysvetlil rezort v materiáli.

Novela by tiež mala zabezpečiť poskytovanie údajov o ordinačných hodinách a doplnkových hodinách od samosprávnych krajov pre NCZI. Pre zdravotné poisťovne by sa tiež mala zaviesť povinnosť poskytovať NCZI po potvrdení prihlášky údaje o uzavretom zmluvnom vzťahu medzi zdravotnou poisťovňou a poistencom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíVláda SR