Národný ústav detských chorôb má nový urgentný príjem, fungovať začne na budúci rok

Urgentný príjem NÚDCH
Foto: vZdravotnictve.sk

Nový urgentný príjem dnes verejnosti ukázal Národný ústav detských chorôb v Bratislave. „Nestáva sa často, aby dodávateľ odovzdal stavbu v predstihu,“ poznamenal riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela.

Stavba a vybavenie sú už teda hotové, nové pracovisko však musia ešte skolaudovať. Fungovať by malo začať do marca budúceho roku.

Urgentným príjmom prejde ročne viac ako 55-tisíc detí a ich počet stále narastá.

Lekári budú chodiť za pacientom, nebudú ich čakať v ambulancii

Pracovisko je postavené podľa novej filozofie, keď sa pacient stáva pacientom hneď, ako prekročí prah nemocnice, nie až keď ho uvidí lekár ambulancii. „Nie pacienti budú prichádzať k lekárovi, ale lekár k pacientom,“ vysvetlil primár oddelenia urgentného príjmu Marcel Brenner.

Oddelený bude už vstup – inou cestou budú prichádzať pacienti po svojich, inou ich budú privážať sanitky. Hneď pri vchode je umiestnená izolačka, ktorá sa bude dať použiť pre pacientov s podozrením na nákazlivé ochorenia. Potenciálne infekčný pacient sa tak nedostane ďalej do priestorov nemocnice.

Pri príchode na urgent sa pacienta ujme sestra na triediacej ambulancii. Posúdi jeho stav a umiestni ho v konkrétnej ošetrovni. Kým sa pacient bude pripravovať, lekár sa stihne venovať inému.

Napríklad, ak pacient po vyšetrení pediatrom bude ešte potrebovať vyšetrenie špecialistom, počká naňho v ošetrovni a nie v čakárni, ako to bolo doteraz, aby neblokoval ambulanciu. Zanechávame tak v histórii koncept, kedy lekár sedel v ambulancii a pacienti prichádzali za ním,“ priblížil Brenner.

Od nového konceptu si NÚDCH sľubuje, že prinesie zvýšenú efektivitu. Rovnaké množstvo lekárov stihne ošetriť viac pacientov, resp. rýchlejšie. Naopak, približne o 15 percent sa zvýši stav sestier.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ladislav KuželaMarcel Brenner
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôb