Národný ústav detských chorôb spúšťa nový typ komunikácie, pripravil sériu videí

núdch
Logo Národného ústavu detských chorôb - dúhový motýľ Zdroj: NÚDCH

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) spúšťa nový typ komunikácie. Ako na tlačovej besede informoval generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela, ide o terapeutickú komunikáciu smerom k najmenším pacientom a ich rodičom.

Ústav pripravil sériu videí. Keďže rodičia odpovede na svoje otázky hľadajú najmä v internetovom priestore, NÚDCH sa rozhodol čo najviac priblížiť potrebám rodičov, a najmä detským pacientom.

V prvom kroku špecialisti z NÚDCH pripravili sériu videí pre detského pacienta. Hlavnými hrdinami sú deti, ktoré sprevádzajú nemocnicou svojich kamarátov.

„Snažíme sa hravou, zrozumiteľnou formou vysvetliť a ukázať najmenším pacientom jednotlivé medicínske úkony, ktoré ich čakajú na nemocničnej pôde. Deti majú prirodzené obavy z toho, čo ešte nezažili a nepoznali. Strach z neznáma nepomáha krehkej detskej psychike,“ uviedla prednostka Detskej kliniky Ľudmila Podracká.

„Preto veríme, že novým komunikačným prístupom dokážeme deti presvedčiť, že nemocnice sa netreba báť,“ dodala.

Pre deti aj pre rodičov

Projekt pacientsky orientovanej komunikácie zahŕňa aj sériu edukačných článkov, videí a rozhovorov s najlepšími odborníkmi v rámci ústavu. Tie ústav smeruje na rodičov.

núdch
Videá predstavili primár Igor Béder, jedna z predstaviteliek, Tamara, riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela, prednostka Ľudmila Podracká a hovorkyňa Dana Kamenická Foto: vZdravotnictve.sk

„Rodičom detí chceme prinášať relevantné a najmä odborné informácie, ktoré sa týkajú zdravia ich detí. Súčasná doba však vyžaduje aj zmenu vnímania informácie. Budeme preto pripravovať aj rôzne edukačné videá, video-pomôcky pre deti, aby pobyt v našej nemocnici bol pre ne čo najmenej zaťažujúci,“ konštatoval Kužela.

Primár Kliniky detskej chirurgie Igor Béder upozornil, že aj pre rodičov je príjem ich dieťaťa v nemocnici veľmi stresujúci. Na prvýkrát si nevedia zapamätať množstvo informácií, ktoré im ich lekár povie.

„Ideálne je, keď si potom v pokoji vie aj rodič spolu s dieťaťom pozrieť video, kde mu opätovne buď my, alebo zase deťom ich rovesníci, zrozumiteľne vysvetlíme jednotlivé úkony. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti nie je len o výkonoch, ale aj o správnej komunikácii,“ vysvetlil.

Pribudne aj aplikácia

Spomínané videá NÚDCH uverejňuje na sociálnych sieťach.

Prioritne tiež pracuje na domovskej webovej stránke, ktorá bude slúžiť ako relevantný informačný portál pre všetkých na získanie informácie o zdraví svojich detí. Paralelne spúšťa v najbližších dňoch aj novú inovatívnu aplikáciu, ktorá pomôže rodičom sa rozhodnúť, či ich dieťa patrí na urgentný príjem, alebo dokážu zvládnuť prejavy choroby sami v domácom prostredí.

Aktívne pracuje na edukačných videách, ktoré sú prístupné dospelým aj deťom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor BéderLadislav KuželaĽudmila podracká
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôb