Národný ústav detských chorôb volí propacientsky prístup, deťom a rodičom pomôžu študenti

Nemocnica, dieta
Foto: ilustračné, Getty images

V Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) budú pacientom pomáhať študenti lekárskych fakúlt.

V rámci projektu Manažment pacientov v nemocnici sa majú medici stať sprievodcami detí a rodičov, majú tiež pomôcť s odbúraním stresu z prvého kontaktu s nemocničným prostredím.

Prínos pre všetkých

Pomáhajúci študenti budú mať oblečené zelené tričká s logom NÚDCH a výrazným nápisom „Rád Vám pomôžem”. K dispozícii budú všetkým pacientom vo vstupnej hale.

Študenti lekárskych fakúlt poznajú nemocnicu, k rodičom a pacientom pristupujú s empatiou a verím, že tento projekt bude pre všetkých prínosom,” vyjadril sa k projektu riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň.

Za projektom stoja okrem vedenia najväčšej detskej nemocnice na Slovensku aj Všeobecná zdravotná poisťovňa, Lekárska fakulta Univerzity Komenského (LF UK) v Bratislave a Lekárska fakulta Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Propacientsky prístup je základom

Na úvod sme oslovili študentov tretích až šiestych ročníkov, chceli sme upriamiť pozornosť na medikov, ktorí už majú kontakt s klinikami. Vo veľmi krátkom čase sa mi ozvalo 85 medikov so záujmom. Na úvod sme vybrali 20 študentov,” doplnil predseda študentskej časti akademického senátu LF UK Ivan Fuljer.

Projekt oceňuje aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Propacientsky prístup je základom v prvom kontakte pacienta, v prípade detičiek aj rodiča, s nemocnicou. To, ako sa pacient v zdravotníckom zariadení cíti, je taktiež aspekt, ktorý vplýva na celkové nastavenie pacienta pri liečbe a následne úspešné vyliečenie,” uviedol.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan FuljerPeter BartoňVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie LF UK Lekárska fakulta Univerzity Komenského v BratislaveNÚDCH Národný ústav detských chorôbVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa