Našli nový dôkaz imunity voči koronavírusu, môže ju mať dvojnásobne viac ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Test na protilátky
Ilustračné foto: SITA/(Simon Dawson/Pool via AP)

Vedci tvrdia, že aj ľudia, ktorí majú negatívny test na protilátky proti Covid-19 a koronavírusom sa zjavne nenakazili, môžu mať voči ochoreniu určitú imunitu.

Príčinou sú špecifické T-lymfocyty, biele krvinky, ktoré dokážu identifikovať a zničiť infikované bunky. Práve ony by mohli chrániť ľudí bez príznakov alebo s miernymi prejavmi ochorenia.

Špecifický typ T-lymfocytov

Podľa BBC na to prišli vedci z Karolínskeho inštitútu vo Švédsku, ktorí otestovali 200 ľudí na protilátky Covid-19 a súčasne ich krv podrobili analýze T-lymfocytov.

Testovaná skupina bola vyskladaná z darcov krvi, ale boli do nej zahrnuté aj osoby, ktoré sa s vírusom stretli ako prvé vo Švédsku. Podľa vedcov je pravdepodobné, že si ich organizmus vytvoril obranné protilátky, ktoré sa časom stratili, resp. sa aktuálnym testovaním nedali zachytiť. Napriek tomu by ale môžu byť chránení aj títo ľudia.

T-lymfocyty sú schopné vírus zneutralizovať priamo v napadnutej bunke a zastaviť tak jeho šírenie do iných zdravých buniek. Tvoria kľúčovú armádu imunitného systému.

V krvi ich malo dvakrát viac ľudí

Podľa Sky News môže mať imunitu viac ľudí ako odhalia testy na protilátky. Výskumníci odhadujú, že počet ľudí, u ktorých na vírus zareagovali práve T-lymfocyty, je zhruba dvojnásobný oproti tým, ktorým v krvi našli protilátky.

Špecifický typ T-lymfocytov totiž nemali v krvi len infikovaní ľudia, ale aj asymptomatickí členovia ich rodín. Analýza T-lymfocytov je však zložitejšia ako test na protilátky a vykonáva sa v špecializovaných laboratóriách.

Podľa výsledkov malo v krvi tento typ imunitných buniek okolo 30 percent darcov krvi.

Imunitná záhada

Zatiaľ však nie je zodpovedané, či môžu ľudia s imunitou predstavovať pre svoje okolie riziko šírenia infekcie po tom, čo sa s vírusom stretnú, ale ich organizmus ochorenie potlačí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať